Telefon

+123-456-7890

Email

mail@domain.com

Godziny otwarcia

Mon - Fri: 7AM - 7PM

Kąpiele mają duży wpływ na zdrowie i samopoczucie jaszczurek.
Wykonujemy je w następujących przypadkach:

Można je również robić gdy chcemy dodatkowo nawodnić jaszczurkę (oprócz pojenia), a także gdy jest trochę „zamulona” – bo kąpiel w ciepłej wodzie bardzo dobrze wpływa na „ożywienie”.

Kąpiel najlepiej robić w dużym, płytkim naczyniu np. kuwecie dla kota. Woda do kąpieli powinna być ciepła dla ręki – nie za gorąca. A także nie za głęboka, żeby smoczek mógł swobodnie stanąć i mieć główkę nad wodą.
Najlepiej wkładać do wody na dłoni – powoli zanurzając ciałko, potem polewać grzbiecik. Jaszczurka może się bać i próbować uciekać – więc trzeba pilnować, żeby nagle nie wyskoczyła z pojemnika i nie zrobiła sobie krzywdy.
Gdy jaszczurka bardzo się boi i ucieka – trzeba na jakiś czas zrezygnować z kąpieli, żeby jej nie stresować.
Jeśli kąpiel jest wskazana z w/w powodów to trzeba niestety przytrzymać smoczka chociaż przez kilka minut.

Jeśli chodzi o węże – to zdrowym i nie wykazującym objawów chorobowych nie należy robić kąpieli, ponieważ nie przynosi to żadnych korzyści, a wywołuje niepotrzebny stres.
Kąpiel w ciepłej wodzie (30-35 st) można zrobić tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne ze względów zdrowotnych. Np. wtedy, gdy chcemy pobudzić osłabionego osobnika, lub gdy na jego ciele pojawią się roztocza i trzeba je zwalczyć. W terrarium powinien się znajdować odpowiedniej wielkości basen, z którego wąż może w każdej chwili skorzystać.

Opracowanie:
Morfeusz
Ewkagamma

Rekomendowane artykuły