Telefon

+123-456-7890

Email

mail@domain.com

Godziny otwarcia

Mon - Fri: 7AM - 7PM

Węże
Serpentes


Węże należą do rządu gadów (reptilia) z rzędu łuskowatych.
Według taksonomii Linneusza są dwa infrarzędy, Alethinophidia (15 rodzin) i Scolecophidia (3 rodziny).

Alethinophidia – Acrochordidae, Aniliidae, Anomochilidae, Atractaspididae, Boidae, Bolyeriidae, Colubridae, Cylindrophiidae, Elapidae, Loxocemidae, Pythonidae, Tropidophiidae, Uropeltidae, Viperidae, Xenopeltidae.

Scolecophidia – Anomalepidae, Leptotyphlopidae, Typhlopidae.

Pyton królewski

W hodowlach najczęściej występują połozowate (colubridae) i dusiciele (boidae, pythonidae). Jednym z najbardziej popularnych jest nieduży dusiciel Python regius.

Wielkość: niewielki wąż ok 1.5m i ok 5kg (samice).

Charakter: waż ten lubi robić sobie przerwy w przyjmowaniu pokarmu, które mogą trwać do 10miesięcy (u dorosłych osobników). Gatunek dość spokojnego węża, unikającego konfrontacji z człowiekiem. Młode osobniki zestresowane zwijają się w kulkę oplatając głowę, skąd też wzięła się ich potoczna nazwa Ball Python.

Wielkość terrarium: dla młodych osobników (ok 50cm) wystarczy terrarium 40x30x25, dla podrostków można dać terrarium 60x40x35, a dla dorosłych osobników terrarium 100x60x50, lub dla bardzo wyrośniętych 120x70x50cm. Regiusy to węże naziemne dlatego wysokość nie stanowi tutaj zbyt istotnej roli, należy jednak pamiętać, że im większa podstawa dna tym lepiej.

Występowanie: wąż ten występuje w centralnej części Afryki i zachodniej.

Pyton królewski występowanie

Temperatura w terrarium: 28-30°C, miejscowo 32°C, na noc temperatura może spaść do 24-25°C.

Wilgotność: utrzymujemy ją na poziomie 50-60%, podczas wylinki można zwiększyć wilgotność co może ten proces ułatwić. Środowisko życia: gatunek naziemny UVB: nie potrzebne.

Odmiany barwne: gatunek ten ma mnóstwo odmian barwnych. (1259 odmian- stan na 27.01.2012).

Najbardziej popularne w Polsce są:

 • Classic
 • Spider
 • Piebald
 • Lesser
 • Butter
 • Albino
 • Pastel
 • Fire
 • Lemonblast
 • Pinstripe

Wąż zbożowy

Wąż zbożowy

Bardzo popularnym gatunkiem węża z rodziny Colubridae (połozowate) to pantherophis guttatus (wąż zbożowy).

Wielkość: wąż ten rośnie od 120cm do 160cm, choć były przypadki gdzie waż zbożowy miał aż 180cm!

Charakter: stosunkowo łagodne węże. Zdarzają się sytuacje, w których przestraszone węże zbożowe próbują atakować, jednak powyższe są zupełnie niegroźne i tyczą one w szczególności węży młodych.

Wielkość terrarium: terrarium dla jednego osobnika to 80x50x50, a dla wyrośniętego 100x60x60.

Występowanie: wąż ten występuje na terenie USA, w okolicach pól, łąk i lasów. Często spotkać go można także w okolicach siedlisk ludzkich, do których zwabia go możliwość występowania gryzoni, które stanowią główne źródło pokarmu tych węży.

Długość życia: wąż ten może żyć, aż 20-25 lat, jednakże w amatorskich hodowlach czas ten jest z reguły krótszy.

Temperatura w terrarium: na wyspie ciepła utrzymujemy temperaturę ok 28-30°C, a w pozostałej części terrarium ok 25-26°C

Wilgotność: przy hodowli nie tych węży nie jest wymagany system zwilżający bowiem wilgotność pokojowa w okolicach 40-50% jest w zupełności wystarczająca. Na okres wylinki wilgotność można zwiększyć poprzez spryskiwanie podłoża (nie pryskamy węża) lub drugim sposobem i zdecydowanie lepszym jest umieszczenie w terrarium wilgotnej kryjówki tj. pojemnika wypełnionego substratem np. kawałkami pociętej gąbki, wermikulitem, mchem, perlitem.

Środowisko życia: gatunek naziemny.

UVB: nie potrzebne.

Odmiany: istnieje bardzo wiele odmian barwnych tych węży, a ich liczba cały czas rośnie.

Najbardziej popularnie odmiany w PL to:

 • Classic (istnieje 5 odmian terytorialnych)
 • Snow (amelanistic, anerythrystic)
 • Amelanistic -Butter (amelanistic, caramel)
 • Ghost (hypomelanistic, anerythristic
 • Blizzard (amelanistic, charcoal)

Istnieje 16-25% węży które są jadowite. Są gatunki, które uznaje się za warunkowo jadowite, czyli zęby jadowe mają usadowione z tyłu szczęki i są krótkie. Taki typ uzębienia nazywa się Opisthoglypha. Taki typ uzębienia utrudnia dostanie się jadu do organizmu ofiary lecz trzeba pamiętać, że węże potrafią otworzyć szczękę pod kontem ok 160-170°.

Zęby jadowe

Istnieją jeszcze 3 typy uzębienia węży:

Aglypha- występuje u węży niejadowitych. Charakteryzuje się małymi, równymi zębami

Zęby jadowe

Proteroglypha – występuje u węży jadowitych, zęby jadowe są parzyste, jadowe z podłużnie przebiegające głęboką rynienką (albo częściowo kanalikiem), osadzone nieruchomo w przedniej części szczęki górnej. Układ ten jest sprawniejszy od poprzedniego i stanowi wyższy stopień rozwoju aparatu jadowego. Wszystkie węże, mają go, są jadowite. Do przekazania trucizny wystarczy płytkie uderzenie końcem pyska. Do tej grupy należą przedstawiciele zdradnicowtych (Elapidea) i węże morskie (Hydrophiidea)

Zęby jadowe

Solenoglypha- ten typ uzębienia występuje u węży z rodziny Viperdiae i Cortalidea W czasie spoczynku zęby odchylają się do tył, umożliwiając zamknięcie paszczy. Przy jej otwarciu kość poprzeczna podniebienia przesuwa się do przodu, wychylając kości szczękowe z przyrośniętymi do nich zębami, które ustawiają się sztorcem. Takie zęby jadowe mogą osiągnąć ogromne rozmiary, węże z rodzaju Bitis mogą mieć zęby jadowe do 55mm!

Zęby jadowe

Rozmieszczenie zębów u różnych węży

Zęby jadowe

Cechy charakterystyczne dla węży to:

 • pokarm połykany w całości,
 • liczba kręgów może dochodzić do 400 sztuk,
 • dobrze rozwinięty zmysł Jacobsona,
 • tylko jedno płuco, ze względu na budowę wątroba i nerki są wydłużone,
 • aparat szczękowy, który umożliwia szerokie rozwarcie szczęki,
 • długie beznogie ciało

Anatomia węży

Termoreceptory – jest to zmysł, który umożliwia wężom na widzenia promieniowania cieplnego. Ten zmysł posiadają tylko trzy rodziny węży:

 • Pytonidae (pytony)
 • Boidae (boa)
 • Crotalinae (grzechotniki)

Wzrok:

Węże maja bardzo zróżnicowany wzrok, podziemne są nawet ślepe, a niektóre mają bardzo ostry wzrok. Węże żyjące na drzewach widzą doskonale. Węże widzą jedynie w odcieniach szarości. Oczy tych beznogich gadów są pokryte „okularami”, które się „wymieniają” podczas wylinki. Węże nie mają powiek.

Wszystkie węże rozmnażają się płciowo i mogą być jajorodne lub jajożyworodne np. pytony są jajorodne, boa są jajożyworodne.

Każdy wąż jadowity może nas zabić, a szczególnie gdy jesteśmy uczuleni na jakiś składnik jadu węża. Nie da się tego sprawdzić jak normalne uczulenia tylko przez ukąszenie jadowitego węża.

Do czego służy sprzęt ofiologiczny?

Sprzęt ofiologiczny służy do łapania jak i transportowania jadowitych, lub agresywnych węży.
Np.

 • Hak ofiologiczny- służy do przenoszenia i chwytania węży.
 • Chwytak ofiologiczny- ma takie samo zastosowanie jak hak, lecz chwytakiem można pewniej trzymać gada.
 • Docisk ofiologiczny- służy on do dociśnięcia głowy węża, uniemożliwiając mu zaatakowanie i ułatwia złapanie jadowitych węży.
 • Trap box- jest to transporter dla jadowitych węży, który jest specjalnie zabezpieczony przed ucieczką gada.
 • Okulary ochronne- chronią one oczy osoby znajdującej się osoby niedaleko węża, który potrafi pluć jadem np. Naja nubiae, Naja mossambica.

W Polsce hodowla węży jadowitych jest nielegalna bez specjalnego zezwolenia.

Źródła:
Trimek.pl
Doświadczenie własne

Opracował Viperidae z pomocą Morfeusz795

Rekomendowane artykuły