Telefon

+123-456-7890

Email

mail@domain.com

Godziny otwarcia

Mon - Fri: 7AM - 7PM

Gekony
Gekkonidae


Gekon tygrysi
Felsuma Madagaskarska

Gekon tygrysi, eublefar tygrysi, gekon lamparci (Eublepharis macularius) – gatunek jaszczurki z rodziny eublepharidae.  Nazwa łacińska Eublepharis macularius oznacza „plamisty o prawdziwych powiekach”. Gekon lamparci wyróżnia się ruchomymi powiekami – jako jedyny śpi z zamkniętymi oczami.

Na palcach posiada pazurki zamiast czepnych przylg, dlatego też nie potrafi wspinać się po gładkich powierzchniach, ale za to może znakomicie kopać i wspinać się po skałkach. Młode różnią się od dorosłych ubarwieniem. Mają one szerokie, poprzeczne, brązowe pręgi. Z czasem, pręgi przeobrażają się w drobne cętki.

Rozmiar:
Gekon lamparci osiąga przeważnie długość 22-28 cm. Maksymalny rozmiar ciała osiąga po około 2-3 latach życia. Dorosłe gekony ważą około 60-100 gramów.

Pokarm:
Eublepharis macularius są zwierzętami mięsożernymi. W warunkach terraryjnych odżywiają się głównie owadami: mącznik młynarek, larwy mola woskowego, świerszcze, karaczany, drewnojady. Niektórzy hodowcy podają od czasu do czasu mysie oseski stanowiące bombę witaminową i wapniową. Zapasy tłuszczu i wody „tygryski” gromadzą w ogonie.

Zachowanie:
Gekony lamparcie są zwierzętami stadnymi, o silnie zaznaczonym terytorializmie. Żyją w stadach liczących od kilkunastu do kilkudziesięciu osobników. Samce bronią swojego terytorium przed innymi przedstawicielami tej samej płci, dlatego w terrarium nie wolno trzymać dwóch samców. Poleca się tworzenie stada z samych samic lub haremu (jeden samiec i min. dwie samice – jedną samiec może zamęczyć swoimi zalotami). „Lamparty” są zwierzętami nocnymi, o łagodnym usposobieniu. Dzień spędzają śpiąc w kryjówkach, głównie w szczelinach skalnych. Żerują w nocy. Polujący gekon staje w bezruchu, rusza końcówką ogona, czekając, aż jego ofiara się poruszy – wtedy błyskawicznie atakuje.

Biotop:
Zamieszkują pustynne i półpustynne górskie tereny Azji Mniejszej i Środkowej (od Turcji poprzez Iran, Irak, Afganistan, Pakistan, Turkmenistan, aż po północno zachodnie prowincje Indii). Spotkać je można na wysokościach do 2100 m n.p.m.

Terrarium:
„Lamparty” powinny zamieszkiwać terrarium poziome; dla jednego osobnika minimum 60 x 40 x 40 cm. W terrarium powinny się znajdować kryjówki i jaskinie, w których gekon mógłby się schować. Powierzchnię życiową możemy zwiększyć budując ściankę z półeczkami, na które nasze gekony uwielbiają się wspinać i wylegiwać na nich. Ponieważ są gatunkiem nocnym nie używamy żarówek UVB – ich stosowanie może powodować (zwłaszcza u odmian albinotycznych) poparzenia lub ślepotę. Do ogrzania wystarczy żarówka emitująca światło i ciepło – należy ją zabezpieczyć przed dostępem zwierzęcia. W nocy, jeśli temperatura w pomieszczeniu nie spada poniżej 22-24 st. C. nie ma potrzeby dogrzewania. W dzień temp. na wyspie ciepła powinna wynosić ok. 37 st. C., w pozostałej części terrarium ok. 27 st. C. Niezbędnym elementem w terrarium jest pojemnik z wilgotnym substratem (wermikulit, torf lub papierowe ręczniki) – podnosi wilgotność oraz pozwala gekonom na bezproblemowe przechodzenie wylinki. Stałym wyposażeniem powinna być miseczka z wapniem, który nasze gady będą zlizywały w miarę potrzeb. Jako podłoża należy unikać torfu, który po wyschnięciu pyli i może powodować infekcje górnych dróg oddechowych. Stosujemy piasek (pod warunkiem, że gekony go nie podjadają) lub granulki kukurydziane CHIPSY.

Źródło:
– Wikipedia
– doświadczenia własne

Opracowanie:
jaguś

Felsuma Madagaskarska (Phelsuma Madagascariensis)

Jest to jaszczurka zamieszkująca Madagaskar i pobliskie wyspy. Żyje na obrzeżach lasów tropikalnych, prowadzi nadrzewny tryb życia w koronach drzew i krzewów. Prowadzi dzienny tryb życia.

Felsuma to jeden z większych gekonów a jej długość z ogonem dochodzi do 30 cm.
Długość życia wynosi ok. 20 lat.

Opis wyglądu zewnętrznego:
Ubarwienie ciała w żywym zielonym kolorze, z nielicznymi czerwonymi plamkami.
Ciało spłaszczone grzbietowo – brzusznie, pokryte drobnymi, delikatnymi łuskami, bez kolców. Brzuszek jaśniejszy. Łapki z pięcioma palcami, na końcach których znajdują się przylgi. Pozwalają one na poruszanie się po pionowych i gładkich powierzchniach, a także suficie.

Jej duże oczy nie posiadają ruchomych powiek i jaszczurka musi je często oblizywać – nawilżając je w ten sposób i oczyszczając.

W sytuacji zagrożenia odrzuca ogon, który potem odrasta.

Zachowanie:
Młode felsumki są dosyć płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem. Wolą ukrywać się w terrarium wśród roślinności. Dopiero po okresie aklimatyzacji chętniej zwiedzają terrarium i są bardziej ufne.
Z czasem coraz bardziej się oswajają, ale nie lubią być brane na rękę czy nawet dotykane. Najczęściej cofają się od wyciągniętej dłoni i uciekają – albo atakują i próbują ugryżć, w zależności od temperamentu danego osobnika.
Skuszone pokarmem wchodzą co prawda na rękę, ale po złapaniu owada wracają w bezpieczne dla nich miejsce w terrarium.
Karmione z ręki czy pensety jedzą na ogół bez obawy.

W terrarium są dosyć ruchliwe, wspinają się po wystroju, interesują się też tym co się dzieje poza nim, obserwując otoczenie i podchodząc do szyby.
Jest to opis przeciętnego zachowania, bo są przypadki że nie dają się oswoić, ale też takie którym nie przeszkadza kontakt z człowiekiem.
Wszystko zależy od podejścia i zachowania opiekuna.

Czasem schodzą na dół terrarium i wtedy w zabawny sposób stawiają łapki, jakby nie chciały przylgami dotykać podłoża.

Żywienie:
Pokarm felsum powinien być bardzo urozmaicony. Postawa to owady odpowiedniej wielkości (świerszcze, karaczany, a także mole woskowe i ewentualnie mączniki, ale białe – tuż po wylince).

Bardzo ważne jest podawanie papek z owoców takich jak : banany, brzoskwinie, truskawki, winogrona, maliny i inne.
Można podawać też dżemy własnej roboty bez konserwantów, a także raz w tyg. miód, który gekonki bardzo lubią. Można także od czasu do czasu podać kurze żółtko.

Dorosłym felsumom można dawać raz w miesiącu mysiego noworodka (bez sierści).

Maluchy trzeba karmić 2 razy dziennie i dawać tyle pokarmu ile chcą.
Dorosłe można karmić co 2-gi dzień, ale same najczęściej regulują sobie ile pokarmu i jak często chcą jeść.

Konieczne jest podawanie wapnia i witamin. Witaminy podaje się co 2-3 dni.
Wapń też co 2-3 dni.

Opieka i zdrowie:
Aby felsuma była zdrowa i prawidłowo się rozwijała musi mieć zapewnioną opiekę i odpowiednie warunki życia.

Najczęstsze choroby to:

 • pasożyty przewodu pokarmowego (karmienie owadami z „brudnej” hodowli)
 • krzywica i jej ciężka postać MBD (brak lampy UVB i niepodawanie wapnia)
 • rany i urazy skóry (z powodu wyjątkowej jej delikatności i wrażliwości)
 • oparzenia i inne urazy (źle zamontowane i niezabezpieczone elementy wystroju i lampy grzewczej)
 • choroby skóry (z powodu złej wentylacji koniecznej przy dużej wilgotności – grzybica i choroby bakteryjne)
 • zaczopowanie i problemy z trawieniem (zbyt duże owady i za niska temperatura w terrarium)

Przyczyną większości problemów jest niewiedza i zaniedbania ze strony opiekuna.

Terrarium:
Felsuma jest jaszczurką nadrzewną i powinna mieć terrarium wertykalne – czyli pionowe.
Minimalne wymiary to 80 x 60 x 60 cm. Wysokość jest bardzo ważnym wymiarem i powinna wynosić 80 cm.

Temperatura w dzień 25-30° (w zależności od miejsca), a na wyspie ciepła ok. 35°
Temperatura w nocy ok. 20° Wilgotność 70 %.

Wyposażenie terrarium:

 • lampa UVB 5.0
 • lampa (żarówka) grzewcza
 • wyspa ciepła
 • szeroka i płytka miseczka na wodę
 • kryjówka
 • wystrój
 • termometr
 • higrometr

Bardzo ważny w terrarium dla felsumy jest wystrój. Powinny to być scianki do wspinaczki, a także liczne rośliny sztuczne i żywe, gałęzie, konary i koniecznie bardzo lubiany przez nie bambus, w większej ilości.
Podłożem może być wilgotny mech torfowiec, torf, albo ich mieszanki z piaskiem. Jest to podłoże, które będzie dobrze utrzymywać wilgotność w terrarium .
Jest ona bardzo ważna dla zdrowia gekonka, dlatego też powinna być jeszcze dodatkowo na dnie położona miseczka z wodą. Trzeba także kilka razy dziennie zraszać wnętrze, ponieważ jaszczurka nie pije stojącej wody, za to zlizuje ją z elementów wystroju.
Można również zamontować w tym celu specjalne poidełko.

Trzeba także zapewnić odpowiednią wentylację, montując w terrarium odpowiednią ilość kratek wentylacyjnych. Brak wentylacji przy dużej wilgotności moze spowodować powstawanie pleśni i grzybów i narażać felsumę na związane z tym choroby.

Warunki w terrarium powinny jak najbardziej przypominać środowisko naturalne jaszczurki, żeby dobrze się w nim czuła. Odpowiednia opieka i odpowiedzialność opiekuna sprawi że będzie zdrowa i szczęśliwa i będzie tym cieszyć swojego opiekuna:))

Opracowanie:
Ewkagamma
Z pomocą opiekuna felsumy – Kacpra.
Na podstawie materiałów z: Gadygady, Wikipedia, akwarium. net, medianauka.

Rekomendowane artykuły