Telefon

+123-456-7890

Email

mail@domain.com

Godziny otwarcia

Mon - Fri: 7AM - 7PM

iguana iguana


Legwan zielony to duża, piękna jaszczurka. Prowadzi dzienny, nadrzewny tryb życia w pobliżu wody. Chętnie pływa.

Występowanie:
Ameryka Środkowa, Karaiby, Ameryka południowa, Ameryka Północna – południe Florydy, Teksas (dolina rzeki Rio Grande) i Hawaje.

Biotop:
Strefa klimatu równikowego, tropikalnego, bardzo wilgotnego.

Wygląd zewnętrzny:
Legwan zielony to duża, silna jaszczurka o kolorowym, jaskrawym ubarwieniu. Kolory różnią się w zależności od miejsca pochodzenia danego osobnika – są niebieskie, zielone, czerwone, pomarańczowe z plamami w kolorze brązowym czy czarnym.

Ciało pokryte jest drobnymi, gładkimi łuskami. Na grzbiecie wzdłuż ciała i na ogonie rząd kolców, tzw. grzebień. Po obu stronach głowy łuski policzkowe (ozdoba), a pod gardłem duży fałd skórny.

Posiada bardzo ostre zęby, umiejscowione w głębi paszczy. CIEKAWOSTKA: utracone zęby odrastają.

Łapy zaopatrzone są w długie palce i ostre pazury, pozwalające łatwo wspinać się i schodzić z drzew, co jest bardzo ważne w przypadku tej dużej i stosunkowo ciężkiej jaszczurki.
Ogon długi – służy do obrony oraz do szybkiego pływania. CIEKAWOSTKA: legwan może ogon odrzucić a następnie zregenerować.

Na szczycie głowy posiada tzw. oko ciemieniowe, służące do rozpoznania zagrożenia z góry. Naturalnym wrogiem są ptaki drapieżne.
W dobrym oświetleniu ma bardzo dobry wzrok.

Długość ciała może dochodzić do 180 cm
Długość życia może dochodzić do 20 lat
Waga ciała może wynosić ok. 10 kg.

Zachowanie:
Legwany są dosyć płochliwe i nieufne wobec człowieka, ale po oswojeniu chętnie przebywają w jego towarzystwie.
Proces oswajania może być długotrwały i zależy od usposobienia danego osobnika. Trzeba pamiętać, że nie wolno robić NIC NA SIŁĘ, bo przyniesie to odwrotny skutek.
Trzeba wykazać się zrozumieniem natury tej wspaniałej jaszczurki, a także cierpliwością i łagodnością w postępowaniu.
Oswojone i dobrze traktowane chętnie wychodzą z terrarium. Są bardzo ciekawskie, wchodzą i skaczą na meble a także lubią się chować w trudno dostępnych miejscach. Często leżą na parapetach, skąd obserwują otoczenie.
Lubią też zjadać małe przedmioty, więc trzeba zwrócić uwagę, żeby nie było żadnych w ich zasięgu.

Są bardzo bystre i mają dobrą pamięć – np. odróżniają i zapamiętują opiekuna.
Zapamiętują także sytuacje w których zostały skrzywdzone….
Wobec osób które je skrzywdziły potrafią być agresywne – i jest to agresja spowodowana strachem… Przerażony legwan nie mogąc uciec atakuje! Bije ogonem – co jest bolesne, może także gryźć i drapać pazurami. ZAWSZE jest to wtedy wina człowieka.

Do agresywnych zachowań (ale nie tak gwałtownych jak wyżej opisane) może dochodzić również w okresie godowym i dotyczy to samców i jest spowodowane aktywnością hormonalną.
Sporadycznie również wtedy, gdy legwan nie życzy sobie obecności opiekuna na terytorium, które uważa za swoje – terrarium i okolice.
Wtedy najczęściej energicznie kiwa głową i przybiera groźną postawę na sztywnych łapach.

Żywienie:
Legwan to jaszczurka roślinożerna.
Podstawa wyżywienia to LIŚCIE i KWIATY niektórych roślin i powinno to stanowić ok. 80 % diety. Pozostała część to niektóre owoce i warzywa. Sporadycznie można podawać pokarm białkowy – czyli owady i np. mysie noworodki i może on wynosić do 5 % diety.

Twarde warzywa i owoce należy kroić, ponieważ legwan połyka pokarm w całości i zbyt duże kawałki jedzenia mogą być przyczyną problemów.

Pokarm powinien być STALE DOSTĘPNY w odpowiedniej ilości, ponieważ jaszczurka ta musi spożyć go dostatecznie dużo, aby jej organizm prawidłowo funkcjonował.
Koniec posiłku powinien być na ok. 2-3 godziny przed zgaszeniem lamp, żeby mógł być dobrze strawiony.
Podawać trzeba suplementy – czyli WAPŃ 2 x w tygodniu, WITAMINY 1 x w tygodniu.

NIE WOLNO podawać: ludzkiego jedzenia, karmy dla kota czy psa, kapusty, sałaty, sałaty lodowej, roślin wzdymających, kiwi, szczawiu, rabarbaru, kiełków brokułów i lucerny, cytrusów 

ROŚLINY dla legwana: lucerna nerkowata, mniszek lekarski, babka, chrzan, jasnota, podagrycznik, rukola, roszponka.
ZIOŁA: bazylia, melisa, mięta, oregano, rozmaryn.
OWOCE: maliny, jeżyny, truskawki, poziomki, arbuz, melon, czasem jabłka i winogrona, czasem małą ilość mandarynki
WARZYWA: dynia ( przysmak), seler naciowy listki w małej ilości, cykoria, cukinia, rzeżucha, kalarepa, marchew, ogórek świeży najlepiej gruntowy ( te ze szklarni mogą zawierać pestycydy )
LIŚCIE I KWIATY: drzewa owocowe, brzoza, klon, lipa, stokrotki, nasturcja, dzika róża, bratki, rumianek polny, mniszek lekarski liście i kwiaty, liście rzodkiewki

W okresie zimowym jest dużo mniejszy wybór pożywienia dla legwana. Można częściowo się do tego przygotować, susząc niektóre rośliny – takie jak mniszek, babka czy inne. Nie wszystkie legwany lubią suszony pokarm, ale można go mieszać z „mokrym” i tym samym urozmaicić zimowe uboższe pożywienie.

Zdrowie i opieka:
Zdrowie i życie tej pięknej jaszczurki zależy od jej opiekuna – od warunków jakie jej stworzy i jak się będzie nią opiekował. Zadbana i w dobrym zdrowiu będzie dawała dużo radości swojemu opiekunowi.
Trzeba pamiętać, że ten piękny, egzotyczny gad jest wymagający jeśli chodzi o hodowlę i nie powinien się nim zajmować początkujący terrarysta.

NAJCZĘSTSZE CHOROBY TO:

 • krzywica i jej ciężka postać o nazwie MBD, spowodowana brakiem żarówki UVB i niepodawaniem wapnia. Objawy to: opuchlizna i słaby ucisk szczęki, brak apetytu, osowiałość, problemy z poruszaniem się, deformacje kości.
 • choroby nerek, spowodowane najczęściej zbyt niską wilgotnością w terrarium
 • pasożyty przewodu pokarmowego – spowodowane podawaniem brudnego pokarmu, zakażonego jajami pasożytów, a także kontakt z chorym osobnikiem. Objawy to: brak apetytu, ospałość, śmierdzące odchody.
 • problemy z wylinką – zbyt niska wilgotność w terrarium, brak basenu w którym może przebywać, zbyt suche pożywienie
 • sucha martwica ogona – gdy ogon pozostaje stale lub długo poza ciepłem lampy grzewczej. Niedogrzany ogon jest źle ukrwiony i jest to główna przyczyna.

NAJCZĘSTSZE URAZY TO:

 • złamania palców z powodu nadrzewnego trybu życia a także krzywicy.
 • złamania ogona z powodu uderzeń nim.
 • zaniki mięśni – brak ruchu w zbyt małym i ubogo wyposażonym terrarium
 • trudno gojące się zranienia, z powodu kontaktu z brudną, zbyt rzadko zmienianą wodą w terrarium.

Terrarium i jego wyposażenie:
Terrarium powinno być pionowe (nadrzewny tryb życia legwana) oraz duże – ponieważ dorosły legwan jest dużą jaszczurką.
Najlepiej jest po prostu odpowiednio wyposażyć część pokoju.
Minimalne wymiary to 250 x 200 x 200 cm.
W terrarium o takich wymiarach duży, dorosły legwan może się swobodnie PORUSZAĆ i OBRACAĆ.

WYPOSAŻENIE TERRARIUM

 • kilka lamp grzewczych
 • żarówka UVB 5.0
 • duża wyspa ciepła
 • duży basen z podgrzewaną wodą
 • odpowiedni wystrój
 • podłoże (może być mech, kora, torf kokosowy i ich mieszanki-stale wilgotne)

Legwan jako jaszczurka nadrzewna musi mieć w swoim terrarium możliwość wspinania się, ukrycia a także obserwowania otoczenia.
Powinny być w nim grube i stabilne elementy, takie jak konary, korzenie, pieńki w dostatecznie dużej ilości, a także roślinność dająca możliwość ukrycia się.
Elementy wystroju powinny być zamocowane tak, aby legwan mógł bezpiecznie i łatwo przemieszczać się we wszystkich kierunkach – a więc pionowo, po skosach i poziomo.

Na dole terrarium powinien znajdować się basem z ciepłą wodą, podgrzewaną kablem grzewczym lub matą, umiejscowioną na spodzie terrarium w taki sposób, żeby nie stwarzał zagrożenia porażenia prądem.
Legwany bardzo lubią pływać i nurkować, a także załatwiają do wody potrzeby fizjologiczne, więc basen i to duży jest NIEZBĘDNY.

Woda w basenie ma też wpływ na utrzymanie odpowiedniej wilgotności – razem z wilgotnym podłożem i posadzonym żywymi roślinami.

Do ogrzania tak dużego terrarium najlepsze są tzw. KWOKI, czyli lampy używane do ogrzewania kurcząt na fermach drobiu. Powinny być umieszczone w różnych miejscach, aby zapewnić odpowiednią temperaturę. Powinny być również zabezpieczone, aby nie narazić jaszczurki na poparzenia.

W terrarium powinna znajdować się tzw. wyspa ciepła. Jest to miejsce, gdzie jest najwyższa temperatura i gdzie legwan może się wylegiwać i wygrzewać.
Powinna być odpowiednio duża, żeby zmieściła się na nim CAŁA jaszczurka, razem z OGONEM. Miejsce to powinno być ogrzewane na całej swojej długości, ponieważ niedogrzanie ogona może być przyczyną jego suchej martwicy.

TEMPERATURA W TERRARIUM powinna wynosić średnio ok. 30 st. C
w najchłodniejszym miejscu ok. 26 st. C
na Wyspie Ciepła ok. 40 st. C

BARDZO ważne jest utrzymanie w terrarium wysokiej wilgotności – potrzebnej dla zdrowia i rozwoju legwana. Zbyt niska wilgotność jest przyczyną wielu POWAŻNYCH chorób.
Powinna być zróżnicowana w zależności od pory dnia. W dzień ok. 60 % – a poza tym ok. 90 %.
Odpowiednią wilgotność utrzyma :

 • stale wilgotne podłoże
 • duży basen
 • żywa roślinność
 • zamontowanie nawilżacza

WENTYLACJA jest również bardzo ważna, ponieważ stale ciepłe i wilgotne powietrze sprawia wrażenie „duchoty” i źle wpływa na samopoczucie jaszczurki.
Otwory wentylacyjne powinny znajdować się w 2-ch ścianach, żeby zapewnić przepływ powietrza. Najlepiej w jednej ścianie na dole terrarium, a w drugiej – na górze.

Jak widać zapewnienie dobrych warunków życia tej pięknej jaszczurce nie jest łatwe….
Dlatego każdy potencjalny opiekun powinien zastanowić się czy poradzi sobie z wszystkimi wymogami.
Życie tego wspaniałego stworzenia będzie zależało tylko i wyłącznie od jego poczucia odpowiedzialności, wrażliwości, wiedzy i dobrego serca…
Brak tych cech ZAWSZE kończy się KRZYWDĄ zwierzęcia.

Opracowanie:
ewkagamma

Na podstawie : Wikipedia, Jaszczurki.net, rozmowy z Jaguś, opiekunką wieloletnią legwana Hugo.

Rekomendowane artykuły