Telefon

+123-456-7890

Email

mail@domain.com

Godziny otwarcia

Mon - Fri: 7AM - 7PM

Agama brodata
Pogona Vitticeps


Jaszczurka żyjąca w Australii. Zamieszkuje suche i pół-suche tereny, porosłe krzewami i trawą oraz obrzeża lasów – stepy i sawanny.

Opis wyglądu zewnętrznego:
Ubarwienie od szarego i oliwkowo brązowego do szarego z domieszką koloru żółtego i pomarańczowego. W hodowlach występuje wiele odmian barwnych z połączeń tych kolorów.
Ciało pokryte jest szorstkimi łuskami na grzbiecie a gładkimi na brzuszku. Wzdłuż ciałka a także na obwodzie główki znajdują się miękkie kolce.
Nazwa „brodata” związana jest z tym, że podrażniona agama nadyma fałd skórny, znajdujący się pod główką, tworząc wypukłą brodę. Pokazuje w ten sposób ew.napastnikowi, że jest większa i groźniejsza niż się wydaje.

Średnia długość ciała u samic wynosi ok. 45 cm, a u samców może dochodzić do 55 cm.

Długość życia wynosi ok. 10 lat,ale może trwać znacznie dłużej.

Zachowanie:
Młode agamki są ruchliwe i ciekawskie. Dużo czasu spędzają chodząc po terrarium i wspinając się po wystroju. Przyglądają się temu co się dzieje za szybą i reagują zachowaniem.
Młode agamki chętnie polują na owady rzucając się na nie błyskawicznie lub skradając się do nich – a potem przypuszczając szybki atak.
Obserwowanie tego sprawia zawsze dużo radości opiekunowi.

Dorosłe najczęściej wygrzewają się leżąc na wyspie ciepła i obserwując otoczenie.
Oswojone i wręcz „zaprzyjaźnione” z opiekunem chętnie wychodzą z terra i spędzają czas w jego towarzystwie. Pozwalają się dotykać i głaskać i często po prostu to lubią. Zdarza się czasem ze nie mają ochoty na kontakt z człowiekiem – cofają się czy przymykają oczy. Trzeba to zaakceptować i nie robić nic na siłę, żeby nie stracić ich zaufania.
Pamiętać trzeba wtedy, żeby nie przebywały poza terra zbyt długo. Są zwierzętami zmienno-cieplnymi i jako takie przybierają temperaturę otoczenia i mogą się zbyt wychłodzić.
Trzeba także zabezpieczyć wszystkie zakamarki w pomieszczeniu gdzie będą przebywać, żeby nie zrobiły sobie krzywdy.

Żywienie:
Agamkę można karmić podając owady z pęsety lub wrzucając je do terra, żeby mogła na nie polować.
Trzeba wtedy pamiętać, żeby nie zjedzone świerszcze usunąć tego samego dnia, ponieważ w nocy, kiedy agamka śpi i nie czuje bólu-mogą ją dotkliwie poranić.
W „ZESZYCIE TERRARYSTYCZNYM nr.1” – autorstwa dr. Marty Marciniak można zobaczyć drastyczne zdjęcia agam np. z wygryzionym oczkiem lub raną wielkości paznokcia…
Jeśli usunięcie świerszcza jest niemożliwe, trzeba zostawić w terra kawałek jabłka-żeby świerszcz jadł jabłko – zamiast naszego pupila…

Podstawa wyżywienia to owady i pokarm roślinny. Zawsze w miseczce powinny znajdować się do wyboru różne rodzaje tzw. zieleniny – listki, pokrojone kawałki owoców czy kwiaty niektórych roślin.

Młode agamki powinny jeść świerszcze i karaczany odpowiedniej wielkości – czyli takie, jak odległość między jej oczkami. Powinny być karmione 2 x dz i jeść tyle ile chcą. Maluchy intensywnie rosną i muszą mieć z czego.
Koniecznie trzeba podawać suplementy, czyli wapń i witaminy. Polecane są firm ZooMed i JBL. Podajemy na owadach.

Wapń 5 x tydz.w okresie wzrostu, czyli do roku życia.

Witaminy 2 x tydz.dla agamki do pół roku życia.
Witaminy 1 x na 2 tyg.agamie do roku życia, a także starszej.

Młodym agamkom nie można podawać drewnojadów, a mączniki w ograniczonej ilości i najlepiej białe, świeżo po wylince.
W/w pokarm może powodować problemy z oddawaniem kału i prowadzić do zaczopowania (zagrożenie życia).

Dorosłe agamy przeważnie same sobie regulują co i w jakiej ilości chcą jeść. Najczęściej przestawiają się na jedzenie co 2-gi dzień i wtedy powinny zjeść tyle ile chcą.
Jednak nie można przesadzać z karmieniem jeśli zauważymy, że agamka chce zjeść każdą ilość. Wtedy trzeba ograniczyć ilość owadów, dając za to więcej „zielonego”. Przekarmienie może doprowadzić do różnych chorób-np. groźnego otłuszczenia wątroby.
Dorosłym agamkom można urozmaicić dietę podając szarańczę i mysie oseski.
Dla chorych agam i po chorobie bardzo dobrym pożywieniem są larwy moli woskowych – są lekkostrawne i odżywcze.

Wapń 2-3 x tydz
Witaminy 1x na 2-3 tygodnie

POKARM ROŚLINNY
Można podawać kwiaty i liście mniszka lekarskiego, babki, stokrotki, hibiskusa, rukoli, rzodkiewki, winorośli, koniczyny.
A także bazylię i inne zioła. Przysmakiem są listki trzykrotki. Spis wszystkich roślin jakie mogą jeść jest na forum, w dziale OWADY i ROŚLINY.

ZDROWIE I OPIEKA
Aby agamka była zdrowa i dobrze się rozwijała – musi mieć zapewnioną opiekę i odpowiednie warunki życia.
Najczęstsze choroby to:

 • pasożyty (kokcydia i owsiki)
 • krzywica i ciężka krzywica MBD – przy braku lampy uvb i nie podawaniu wapnia
 • zaczopowanie i problemy z trawieniem – zbyt niska temperatura w terra i nieodpowiedni pokarm
 • martwica paluszków i ogonka – zatrzymanie wylinki
 • urazy-drobne ranki i oparzenia – nieodpowiednie warunki w terra
 • luźny kał z przykrym zapachem – nieodpowiedni pokarm, zatrucie pokarmowe

Przyczyną tych problemów jest najczęściej niewiedza i zaniedbania opiekuna.

TERRARIUM
Terrarium powinno być tak wyposażone, żeby agamka miała warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Wymiary dla jednego osobnika to 120x60x60 cm i jest to absolutne minimum. Im terra większe – tym lepsze.

Cykl dobowy powinien wynosić 12 godzin dzień i 12 godzin noc. Sezonowo te godziny mogą ulec zmianie – to znaczy latem można wydłużyć dzień np. o 2 godziny, bo dzień jest dłuższy, a zimą skrócić.

W nocy w terrarium nie zapala się żadnych lamp – powinno być ciemno i chłodno, temperatura ok. 20 stopni.

WYPOSAŻENIE to:

 • lampa UVB dająca niezbędne do życia promienie. Powinna to być 10,0 o mocy 26 wat. Obecnie mają one oznaczenie 150 i jest to odpowiednik. Najnowsza lampa UVB to metahalogen, będący jednocześnie lampą grzewczą – czyli 2 w 1 :). Dobrą opcją jest również rurka czyli świetlówka UVB, powinna być 10,0 lub 12,0.
 • lampa grzewcza, która da odpowiednią temperaturę w terra
 • wyspa ciepła – półeczka,gdzie powinna być temp.38-40 st max.
 • kryjówka – gdzie może się schować w razie potrzeby
 • miseczka płytka i szeroka z wodą
 • ścianka z półeczkami – z możliwością wspinania
 • podłoże – piasek – ale trzeba obserwować, czy agamka nie podjada. Przy piasku najlepiej karmić z miseczki lub pęsety, żeby nie zjadała go przypadkowo przy polowaniu na owady. Obecnie jako bezpieczne polecane jest podłoże kukurydziane. Dla maluchów koniecznie ręczniki papierowe.
 • wystrój – czyli rośliny(sztuczne ale trzeba upewnić się że agamka nie zjada), rośliny żywe np. zioła czy lubiana przez agamki trzykrotka, konary, kora, kamienie itp.

 OPIS : zachowanie, żywienie, opieka i wyposażenie terrarium dotyczy również agamy karłowatej ( henrylawsoni ). Wymiary terrarium minimum 80 x 50 x 50 cm.

Opracowanie:
Ewkagamma

Jaszczurki.net, doświadczenia własne

Rekomendowane artykuły