Telefon

+123-456-7890

Email

mail@domain.com

Godziny otwarcia

Mon - Fri: 7AM - 7PM

Kwarantanna musi być przeprowadzona gdy u jaszczurki stwierdzono pasożyty. Robimy ją aby zapobiec samozarażeniu jaszczurki i ułatwić wyleczenie z pasożytów. Gdy jaszczurka zrobi kupkę, to zawsze przy kloace zostanie minimalna ilość kału – a w nim jaja pasożytów. Smok chodząc po terrarium ociera wszędzie pupką i zostawia te resztki na wystroju. Potem wystarczy że dotknie takiego miejsca języczkiem, albo skoczy tam owad którego potem zje – a znowu zaraża się, tym razem sama od siebie. Kwarantannę robi się po to żeby tego uniknąć.

Najpierw trzeba terrarium porządnie zdezynfekować.

Wyjąć wszystko – cały wystrój. Umyć dokładnie i najlepiej wypalić w piekarniku – nie wkładać do terrarium. Co się nie da wypalić – odżałować i wyrzucić. Zdezynfekować można myjką parową, lub prostszym sposobem – tzn. gorącą wodą z octem, w proporcji 3 części wody na 1 część octu.Terrarium należy umyć kilka razy, wypłukać żeby zmyć ocet i jego zapach – i terra jest zdezynfekowane. Oczywiście wytrzeć, położyć ręczniki papierowe i dopiero jaszczurkę po kąpieli.

  • Codziennie trzeba myć terrarium – dno i boki, a także jeśli zostawimy z wystroju coś, co pomoże jaszczurce znieść kwarantannę – np.ulubiony konar czy kamień. Po pierwszej dezynfekcji wodą z octem,wystarczy potem myć np. płynem do mycia szyb z alkoholem, dno terrarium i szyby. Potem spłukać, żeby pozbyć się płynu i jego zapachu, oczywiście czyste ręczniki papierowe – i dopiero na to jaszczurka.
  • Kąpiele gada trzeba robić codziennie żeby zmyć resztki kupki.
  • Ręczniki papierowe trzeba zmieniać codziennie i po każdej kupce.

Źle lub niedokładnie przeprowadzona kwarantanna nie zabezpieczy jaszczurki przed wtórnym zarażeniem. W kontrolnym badaniu odchodów (po leczeniu)znowu będą pasożyty i ich jaja – i cały proces zacznie się od początku.
Czyli znowu leczenie i kwarantanna!! Więc warto się postarać 🙂

Chore, zarażone pasożytami węże również powinny odbyć kwarantannę.
Na początku terrarium trzeba zdezynfekować i jako podłoże położyć ręczniki papierowe. Zmieniać je codziennie, a także zmieniać wodę w baseniku.
Przy roztoczach trzeba dodatkowo robić ciepłe kąpiele, które pomogą pozbyć się ich ze skóry węża. Trzeba zwrócić uwagę na okolice oczu i nozdrzy, gdyż tam lubią się gromadzić i są dodatkowym dyskomfortem dla węża.
Można je usuwać patyczkiem do uszu.
Zbyt duża wilgotność w terrarium sprzyja rozmnażaniu się roztoczy.

Opracowanie:
Morfeusz
Ewkagamma

Rekomendowane artykuły