Telefon

+123-456-7890

Email

mail@domain.com

Godziny otwarcia

Mon - Fri: 7AM - 7PM

Zaczopowanie polega na tym że w jelitach robi się coś w rodzaju korka z niestrawionych resztek pokarmu lub ciał obcych. Uniemożliwia on przesuwanie się pokarmu i wydalenie kupki. Jest zagrożeniem życia jaszczurki bo może skończyć się np. pęknięciem jelit i jej śmiercią w męczarniach.

Najprostsza i najszybsza pomoc to ciepłe kąpiele. Można też pomiziać wokół kloaki we wszystkie strony – ale absolutnie nic do niej nie próbować wkładać. Trzeba pilnować, żeby woda była cały czas ciepła, bo w zimnej nic z tego nie będzie.

Małe, młode agamki powinny robić kupkę codziennie, a starsze w zależności od wieku – co kilka dni. Jeśli u malucha minęły 2 – 3 dni od ostatniej kupki, a u dorosłej ok. tygodnia to trzeba zacząć działać… Najlepiej zacząć robić ciepłe kąpiele kilka razy dziennie. Równocześnie można dawać do picia kisielek z ziarenek siemienia lnianego (patrz KISIELEK), lub po prostu wodę – kilka razy dziennie, żeby zmiękczyć masę kałową od środka.
Jeśli w ciągu 24 godzin agamka nie wypróżni się, trzeba natychmiast zawieźć ją do weterynarza – specjalisty od gadów i lekarz zrobi lewatywę.
Jeśli to nie pomoże, ostatnią czynnością ratującą życie jest operacyjne usunięcie czopa.

Przyczyny zaczopowania:

  • Wielokrotnie niedokładnie pogryziony i niestrawiony pokarm (np.zbyt duże owady)
  • Zbyt niska temperatura w terrarium (na wyspie ciepła powinno być 38-40 st max)
  • Zbyt późne karmienie przed zgaszeniem lamp (musi upłynąć co najmniej 4 godziny od ostatniego posiłku)
  • Zjadanie podłoża (np.piasku), lub elementów wystroju.

U WĘŻY również może dojść do zaczopowania i jest to jeden z problemów, który może się przytrafić początkującemu opiekunowi. Podobnie jak u jaszczurek niestrawiona część pokarmu lub ciało obce blokuje kloakę lub jej okolice i uniemożliwia wypróżnienie.

Objawy to:

  • odmowa przyjmowania pokarmu
  • pojawienie się zgrubienia w okolicy kloaki
  • wydalanie tylko kwasu moczowego

Zdarza się że nie występują w/w objawy (lub nie wszystkie) i trudno zorientować się czy zaczopowanie ma miejsce, ponieważ wypróżnienie uwarunkowane jest wieloma czynnikami. Należą do nich: gatunek i wiek węża, sposób i częstotliwość karmienia itd.
Dlatego trzeba wiedzieć o swoim podopiecznym jak najwięcej a także bacznie go obserwować. Gdy nas coś zaniepokoi i nie umiemy tego określić – ZAWSZE trzeba skorzystać z pomocy weta.
Zaczopowanie jest śmiertelnym niebezpieczeństwem i nie można go lekceważyć.

Gdy zaobserwujemy objawy wskazujące na zatrzymanie odchodów można zrobić ciepłą kąpiel w temp. 30-35 st i delikatnie kciukiem próbować po stronie brzusznej przesunąć czop w kierunku kloaki.

Opracowanie:
Morfeusz
Ewkagamma

Rekomendowane artykuły