Ewkagamma - Agama brodata i nie tylko
Chora agama brodata - Wersja do druku

+- Ewkagamma - Agama brodata i nie tylko (http://gady-ewkagamma.pl/forum)
+-- Dział: Agamy Brodate (http://gady-ewkagamma.pl/forum/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: ZDROWIE-napisz jaki Twoja agama ma problem ze zdrowiem (http://gady-ewkagamma.pl/forum/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Chora agama brodata (/showthread.php?tid=80)

Strony: 1 2 3 4 5 6

Chora agama brodata - Sandra24031986 - 02-04-2015

[attachment=87]
Witam posiadam 7 miesięczną agamę brodatą od 3 tygodni jest chora, byłam z nia u weterynarza zrobili jej wiele badań, ostatecznie okazało się,że ma zapalenie dróg oddechowych i pasozyty. Oprócz tego moja agam ma problemy z chodzeniem, czołga się. Od 2 tygodni podaje lek na drogi oddechowe i widzę poprawę, ale nadal moja agam nie chodzi. Po podaniu leków na odrobaczenie jej stan się pogorszył przestała jeść, jest ospała i sie nie wypróżnia.Proszę o pomoc

RE: Chora agama brodata - Miśka - 02-04-2015

Troszkę mało informacji, napisz coś więcej. Czy problemy z chodzeniem zaczęły się nagle i trwają od 3 tygodni, czy wcześniej i się pogłębiają?
Jakie agamka ma warunki w terrarium (wielkość terra, temperatura)?
Jeśli ma pasożyty to brak apetytu jest usprawiedliwiony. Nie je wcale czy czasem coś skubnie ale niewiele? Kiedy podałaś lek?
Napisz proszę więcej szczegółów.

RE: Chora agama brodata - ewkagamma - 02-04-2015

Agamka w tym stanie jest od kilku tygodni-widziałam temat na tpc.
To ze nie chce jeść to jest ,,normalne,,przy pasożytach-a dodatkowo mała ma problemy z oddychaniem.
Gadałam wczoraj z dr.Martą i radziła zrobić inhalacje z oleku eukaliptusowego lub mięty.
Mietę to można poprostu zaparzyć w małym pojemniku i wstawić do terra żeby mała oddychała oparami.
Z inhalacją gorzej-ale też można zrobić.
Wyobrazam to sobie tak:Butelka z goraca wodą-wpuścić kilka kropli olejku.sprawdzić czy zapach nie za mocny-bo dla agamki musi być inny niż dla człowieka.Do butelki rurka -a drugi koniec do pojemniczka plastikowego po owadach.Oczywiście trzeba w nim zrobić dziurkę,zeby był rodzaj maseczki.i tę maseczkę tak położyć zeby agamka mogła pooddychać wydobywajacą się z niej parą z olejkiem.
Sandra-ale to trzeba zrobić ,,z czuciem,,-najpierw sprawdż na sobie,czy opary nie za gorące i czy czuć odpowiednio olejek.
Sandra już karmi małą na przymus,daje do picia kisielek-więc można powiedzieć,ze z tej stony jest konkretne działanie.
Martwi mnie to ze się biedulka czołga-bo nie wiadomo jaka przyczyna.Moze poprostu nie ma siły chodzić...

Sandra napisz co z małą bo strasznie się martwię...Żyje?

RE: Chora agama brodata - Sandra24031986 - 02-04-2015

Mała zyje, ale tak naprawdę bez zmian, rano została nakarmiona na siłe kurczakiem i kisielkiem, do tego kapiel.Jest stan jest ciągle taki sam, siedzi w jednym miejscu i ciagle zamyka oczka.Rano jeszcze była bardziej energiczna, ale w ciągu dnia opada sił, no i oczywiście nadal brak kupki Sad

Mam nadzieję,że jak zacznie sie wypróżniać to jej stan się polepszy, bo pozbędzie się pasozytów z organizmu, od podania leków wyprózniła sie tylko raz to za mało aby usunąc pasożyty?

A kąpiesz w ziołach?To ważne.
A próbowałaś robić inhalację?
Dziś znowu rozmawiałam z dr.Martą-powiedziała że można wstawiać do terra naczynie z parującą wodą z olejkiem eukaliptusowym lub zaparzoną miętą-żeby mała oddychała tym powietrzem
A czołga się bo jest bardzo osłabiona...
Tak myślę zeby jej skracać trochę dzień-ile godzin ma zapalone lampy?
Sandra czy masz aplikację VIBER?Jeśli nie to ściągnij sobie-to bedziemy mogły rozmawiać przez telefon gratis.Oczywiście jeśli chceszSmile)

Kapie ja w rumianku, inhalacje zrobie jutro, bo muszę kupić miętę.Lampy ma zapalone 11 godzin, ona tak wstaje zawsze przed 8 a światło wyłączam jej o 21.00 dlatego,ze muszę podać jedzenie jak wracam z pracy. Niestety nie mam vibera, może jakoś w weekend otworzę to dam znać

Mam jeszcze pytanie jak długo moge podawać jej tego kurczaka?Czy to jej nie zaszkodzi?

Karmisz dopiero jak wracasz?To przypominam że potem musi mieć conajmniej 4 godziny pod grzewczą,zeby strawiła.
Jak nie możesz karmić wcześniej-to przynajmniej daj rano kisielek,ok?
Możesz jej zapalać lampy wcześniej żeby zdążyć.Za to można gasić już o 19:00
Zastanawiam się co jeszcze można zrobić...A jak z oddychaniem?Moze dałabyś radę rano zrobić inhalację?Tzn.wstawić miseczkę z zaparzoną miętą żeby pooddychała po nocy?
Jkaby się udało kupić olejek eukaliptusowy lub miętowy-to można by kilka kropelk kapnąć gdzieś blisko agamki-to by wdychała pod Twoją nieobecność w ciągu dnia.Postaraj się koniecznie,ok?
Kurczak jej NAPEWNO nie zaszkodzi.Jest polecany przez wetów dla chorych agamek i tych po chorobie jak nie chcąjeść.
Vibera łatwo sciągnąćSmile)

Karmie ją rano 2ml plus kisielek i wieczorem 2 ml plus kisielek. Z oddychaniem jest już lepiej widać,ze te lekarstwo co jej podaje to momaga, bo otwiera pyszczek, ale bardzo rzadko. Kupiłam miete, także rano zrobie inhalacje i poszukam tych olejków w innym sklepie

RE: Chora agama brodata - Smoczyca - 03-04-2015

biedna agamka .. nie wiem co powiedzieć Sad Sandra te olejki , lepiej ,żebyś kupiła w aptece , te które są w sklepach często sa bardzo zanieczyszczone i paskudnie sztuczne - nadaja się do odświeżania powietrza w pokoju np ,ale do inhalacji lepiej nie ryzykować , niestety wiem to po sobie ,bo miewam problemy z zatokami i mialam robić sobie inhalacje i od tych olejków ze zwykłych sklepów tylko problemy miałam .