Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
rośliny u młodego warana stepowego
jak wiecie mam młodego / ok 40 cm / warana stepowego , jego terrarium ma wymiary 250x60x60 /dł.,szer.,wys./ , ma 30 ziemi -podłoża wymieszanego w różności , choć podstawą było 5 worków 80 litr trofu odkwasznego , dlaczego takiego ? bo postanowiłam od początku ,że będą u niego rośliny , nie podobają mi się nagie , ponure terraria bez wystroju , bez roślin ,
dlaczego więc odkwaszony ?

Torf odkwaszony – to najczęściej torf kwaśny odkwaszony węglanem wapnia do pH 5,5 – 6,5. Stosujemy go do poprawy właściwości gleby pod większość roślin ozdobnych, które sadzimy w naszych ogrodach. Zawsze należy zmieszać go z podłożem rodzimym.

Torf kwaśny – to najczęściej torf nieprzetworzony, nie poddany żadnej obróbce,o `oryginalnym` pH . Jego kwasowość tzw. pH wynosi od 3,5 – 4,5 (5). Stosujemy go poprawy właściwości gleby pod rośliny preferujące kwaśny odczyn gleby, a więc np. różaneczniki, azalie, hortensje, większość iglaków, wrzosy, wrzośce.

No i odpowiedz gotowa : nie będę w terrarium warana sadzić azalii ani iglaków Smile
dlatego taki torf jako baza ,
gdybym miała jakiś ogród /działkę - wzięłabym stamtąd ziemię , no i jeszcze autko Smile - jest ono niezbędne do transportu takiej ilość ziemi Smile
do tego dodałam 5 wiaderek piasku , takich sporych , terrarystycznego i żwirku/piasku dla dzieci do piaskownic
do tego kilka wiaderek /po tym właśnie piasku /czarnoziemu przyniesionego z żyznych stoków za Wartą , dłonie i stopy po tej ziemi są czarne , trudno je domyć  Undecided
była też ziemia pruchnicza lekka , ziemia z piaskiem bardzo żółtym i z gliną , trochę ziemi z działki takiej burej , ziemi ciężkiej z liśmi ,gdzie buszowały dżdżownice i ziemi znad stawku , kto to wie jakiej - taka mieszanina ,
terrarium warana ma specyficzne warunki niestety -  bardzo wysoką temperaturę i bardzo wysoką wilgotność ,ziemia cały czas jest mokra , wysycha tylko w okolicy wyspy ciepła ,ale tam znów panuje temperatura straszna dla roślin , pod samymi lampami , niedawno były dwie , dziś już są trzy jest ponad 50 stopni , trochę od tego punktu temperatura się zmiejsza ,żeby aż na końcach terrarii mieć 26,28 stopni ,ale wilgotność ciągle jest ponad 80 stopni , w ziemii prawie 100 ,

trudne warunki , tym trudniejsze ,że żar z takiego terrarium aż bucha
są ,owszem rejony na świecie ,tzw tropiki , mam tu na myśli gorące i bardzo wilgotne rejony , tyle że
i tu cały problem leży , te rejony , ta natura tam nie jest ograniczona takimi wymiarami jak terrarium ,
w tej naturze , w tych rejonach rośliny rosną warstwowo , najwyżej olbrzymie drzewa , 60 metrowe i wyższe , potem niższe , - one łapią najwięcej promieni słonca , niżej zmiejsza się to coraz bardziej , na dnie takiego lasu rosną rosliny piękne , które dostosowały się tez , choć już mieszańce ,a rzadko czyste gatunki biologiczne do naszych domów
i zdawałoby się ,że wystarczy taką sprzedawaną w sklepie roślinę tropikalną wsadzić do terra i jest , kwitnie , rośnie pięknie Smile
niestety nie , ciągle zapominamy ,że one rosną jak ja to nazywam "na powietrzu " , nie w ograniczonej ciasnej przestrzeni ,
wiele roślin i owszem rośnie najlepiej w szklarniach tzw tropikalnych ,ale zapewniam - jak tam jest bardzo wilgotno - to nie ma ponad 50 stopni , jak jest wysoka temperatura to z kolei wilgotność nie jest prawie 100% ,,a jak jest to nie w pełnym "słońcu " , oswietlenie terrariów tropikalnych , lampy uvki , lampy grzejne ,które też swiecą zabiją roślinki , bo większość z nich rośnie nie 'na słońcu " tylko w poszyciu takiego tropikalnego lasu ,gdzie panuje półmrok ,a nie jasność lamp terrarystycznych ,

dlaczego zatem no lesie tropikalnym piszę , skoro warany stepowe pochodzą z zielonej sawanny ?
na tej sawannie , co opisałam w temacie "kotrowersje wokół warana stepowego " jest zielono , rośnie trawa , krzaczki , małe drzewa ,
A samej Ghanie czy nawet Togo w innych rejonach rosną palmy , orchidee , zwykłe roslinki no osty , papierusy i wiele nam znanych krzaczków ,
ale to rozległy obszar , "powietrze " jak wspomniałam , nie ograniczony ściankami i szybami malutki region ,
A Ghanie bywa sucho  , przez 4 miesiące trwa pora sucha ,ale i tym czasie wilgotność tam panująca jest rzędu 70 % !
a w porze deszczowej niebo zasnuwa się chmurami , są dni kiedy słońce nie wygląda wcale , są dni kiedy pada deszcze i ono potem wychodzi ,
jak więc to przenieść do terrarium ?
można jak najbardziej odwzorować klimat Ghany , są mapki satelitarne i co dnia może sprawdzac co się tam dzieje ,a nawet to zastosoować w terrarium naszego waranka ,ale roślinki padną Sad
dlatego probuje w terrarium Sizy roślin innych , tropikalnych i naszych rodzimych ,
nie bardzo to wszystko wychodzi , sprawdza się tylko trzykrotka , ta zielona i podobne do niej inne pasiatka , taka z paskami bordowymi i jeszcze inna :zieloniutka z liśćmi jasno paskowanymi ,
ostatnio wsadziłam pokrzywki ,one pochodzą z tropikalnej Afryki : tak ją opisują na stronce ogrodowej :
"Roślina światłolubna, ilość światła wpływa na intensywność kolorów oraz zabarwienie liści. Dostęp do dostateczniej ilości światła odgrywa dużą rolę. Gleba żyzna, może być kompostowa, najlepiej z dodatkiem piasku, powinna być stale wilgotna. Roślina wymaga obfitego podlewania, wymaga dużej ilości wody"

zdawaloby się ideał , a jednak pada , gubi liście , mimo że ma bardzo wilgotne podłoże i dwie uvki w terra , najlepiej rośnie ta ,która jest najbliżej lamp grzewczych , a przecież na moich schodach przed domem rośnie jak szalona ,
papierus niestety też padł ,zjadały go do tego z upodobaniem świerszcze , rośnie za to jakąś nasza trawka i chwasty , pod samą uvką i przy tempearaturze pod 30 stopni , ale jej się pewnie zdaje ,że jest polskie lato Smile
dziwne ,bo świerszcze tej trawki nie ruszają  Dodgy
jak sami widziecie bardzo trudno dobrać rośliny w terrarium u waranka :

Odpowiedz
E hhh moja trawa też padła, kostrzewa się niby trzyma ale też marnieje. Zboże i trawa zwykła wykielkowaly ale nie wiem ile wytrzymają. Czyli torf kwaśny nie jesy ok ? Szkoda bo taki dałem ehhh. Ciekawe czy wentylatorek taki mały wiatraczej dałby radę zrobić mały wiatr może by to pomogło roślinom no i to naturalny wiaterek.

Wysłane z mojego SM-J100H przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
no tak ,ale na kwaśnym torfie to zwykłe roslinki nie bardzo wyrosną , trawa też może mieć problemy , może skrzyp by chciał rosnąć Big Grin
Odpowiedz
Więc ja popsułem no ale niby jeszcze piach i ziemia z pola więc no...Może się uda

Wysłane z mojego SM-J100H przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości