Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Heterodon Nasicus
Heterodon Zachodni- Western Hognose - Heterodon Nasicus

Wąż ten występuje na terenie Stanów Zjednoczonych, pomiędzy Kanadą a Meksykiem.Jest aktywny całą dobę i żyje na płaskich terenach o sypkim podłożu,które umożliwia mu kopanie.

Zachowanie:
Gatunek ten bardzo lubi kopać i ze względu na to należy zapewnić w terrarium około pięciu centymetrową warstwę podłoża, które na to pozwoli. Heterodon zachodni jest gatunkiem który prowadzi samotny tryb życia, a komunikuje się z innymi przedstawicielami jego gatunku tylko podczas godów. Komunikacja ta polega na odebraniu zapachów produkowanych przez samice podczaslinienia,sygnalizujące  że jest gotowa na partnera(samce śledzą samice przez zapach).
Jego łagodny temperament sprawia, że Heterodon Nasicus jest idealnym wężem domowym, ponieważ jest bardzo spokojny i rzadko gryzie. W razie zagrożenia na początku wąż mocno syczy, płaszczy głowę i udaje większego niż jest w rzeczywistości. Może też uderzać głową w kierunku zagrożenia, jednak zawsze z zamkniętym pyskiem. Gdy to nie odstraszy przeciwnika, wąż wywraca się na grzbiet, otwiera pysk, wypuszcza nieprzyjemnie pachnący płyny z kloaki i udaje martwego.

Wygląd zewnętrzny:
Heterodony Zachodnie to stosunkowo niewielkie i tęgie węże. Nominalny kolor heterodonów waha się od ciemnobrązowego do odcieni szarości i zieleni. Na jego ciele występują poprzeczne pasy, a po bokach plamy. Istnieje wiele odmian barwnych miedzy innymi Albino i Anaconda. Długość życia wynosi ok 10-15 lat (nawet do 20 w niewoli). Gatunek ten jest powszechnie trzymany i hodowany w niewoli. Jest mały, wytrzymały i łagodny z natury. Dostępne na rynku gryzonie są chętnie spożywane a węże te nie wymagają dużej przestrzeni. W porównaniu do innych węży, Heterodony Zachodnie są stosunkowe małe, osiągają długość około 50 centymetrów i wagę pomiędzy 80 a 350 gram. Najbardziej charakterystyczną cechą heterodonów jest  zadarty nos, który wykorzystują do kopania.

Żywienie:
W naturze  heterodony żywią się głównie płazami , takimi jak duże i średnie żaby , a także małymi jaszczurkami i ropuchami. Heterodon zachodni poluje na swoją ofiarę kopiąc dziury w ziemi. W niewoli heterodony karmione są myszami (od osesków po dorosłe osobniki). Ze względu na szybki metabolizm heterodonów polecane jest karmienie często ale małymi porcjami. Pokarm nie powinien być dużo większy od głowy węża żeby nie miał on problemu z połknięciem posiłku. Heterodony nie rzucają się na pokarm, zabierają się za jedzenie spokojnie chyba ze są naprawdę wygłodzone. Dla bezpieczeństwa najlepiej do karmienia użyć pęsety. Młode osobniki powinno karmić się co 3-4 dni a dorosłe co tydzień.

Terrarium:
Heterodony trzyma się osobno ze względu na to ze może dojść do kanibalizmu. Podłoże powinno mieć około 5 cm głębokości co pozwoli węża na swobodne kopanie. Do ogrzewanie można używać żarówek lub kabli/mat grzewczych,jednak przy tych drugich trzeba pamiętać o tym,że węże te się zakopują więc nie powinny one znajdować się bezpośrednio w terrarium. Terrarium powinno być wyposażone w miskę z wodą, która jest stabilnie umocowana żeby nie zostawała często wywracana. Można też wyposażyć terrarium w kryjówki jednak ze względu na to ze węże się zakopują nie są one konieczne.
Dla dorosłej samicy minimalne wymiary terrarium to 80x40x40 cm,natomiast dla samca to 50x40x40 cm.Terrarium nie musi być wysokie ponieważ heterodony wspinają się sporadycznie. Oświetlenie jest tylko używane do zapewnienia odpowiedniej temperatury a naświetlanie promieniami UV jest zbędne. Temperatura powinna wynosić miedzy 24 C a 34 C. terrarium powinno ogrzewać się przez 12 godzin  i zapewnić spadek temperatury w nocy. Zalecana wilgotność powinna wynosić około 60%.

Dymorfizm płciowy:
Samiec tego gatunku są większe od samców, mogą osiągnąć nawet do 80 cm, mają one tez 2 razy krótszy ogon.

Rozmnażanie:
Samce można dopuścić do rozmnażania po osiągnięciu 10 miesięcy, natomiast samice po osiągnięciu około 300 gram. Samice składają od 4 do 26 jaj. Kilka miesięcy po złożenia pierwszego miotu robią to po raz drugi. Jaja powinny być inkubowane w temperaturze około 27 stopni. Młode wylęgają się po około 60 dniach i mają około 18 cm długości. Trzy dni po opuszczeniu jaj, można spróbować je nakarmić. Tak samo jak dorosłe osobniki, młode należy trzymać osobno ze względu na kanibalizm. Młode heterodony po wyklucia są w pełni rozwinięte i nawet po kilku godzinach od wyklucia są w stanie poszukiwać pożywienie.

Zimowanie:
Zimowanie jest nie zbędne do rozmnażania heterodonów. Powinno ono przebiegać w temperaturze od 10-15 stopni przez około 2 tygodnie.

TROCHĘ CIEKAWOSTEK
Zaciekawiło mnie określenie że ten wąż jest WARUNKOWO JADOWITY i postanowiłam sprawdzić co to znaczy.Szukając odpowiedzi trafiłam na TRIMEK-portal ofiologiczny i akurat na ciekawą o tym dyskusję.
Dowiedziałam się że heterodony posiadają tzw.gruczoł jadowy Duvernoya.Występuje on u połozowatych (węże właściwe) i produkuje cytotoksyczną ślinę,która jest szkodliwa dla tego rodzaju pożywienia-które dany wąż preferuje.A dla innego już nie.
Poza tym są znane z tego że nie gryzą w samoobronie!Zamiast tego udają większe i grożniejsze niż są-przez syczenie,uderzanie głową i jej płaszczenie,aby odstraszyć agresora.Albo w ostateczności -udają martwe.
Wąż też nie ma wyspecjalizowanych zębów do wprowadzania jadu.Posiada powiększone tylne zęby,które nie są grożne dla człowieka.
Anatomia uzębienia powoduje,że wąż musiałby ,,przeżuć,, to co kąsa-żeby wstrzyknąć jad.
A nawet wstrzyknięty-spowodowałby kilkunastogodzinną opuchliznę i niewielki ból.
Jakiekolwiek komplikacje mogłyby wyniknąć tylko w przypadku uczulenia.
Dyskusja była między użytkownikiem Jacunio i administratorem Trimek.
Przeczytała i opisała EwkagammaSmile)

Źródła:
wikipedia.pl
terrarium.com.pl
terrarium.pl
animaldiversity.org
reptile-database.reptarium.cz
arkive.org
worldofhognose.com
rafi-toumayan.fr
fieldherpforum.com
my-vogelspinnen.de

Natalia Anioł
Odpowiedz
Natalio bardzo ładny opisSmile)
A moze masz fotkę i wstawisz?Moze taką w środowisku naturalnym i może w terrarium,ok?Smile)
Odpowiedz
dziękuje Smile swoich nie mam Sad niestety na swojego heterodona będę musiała poczekać dłużej niż planowałam ponieważ najprawdopodobniej jeden z naszych boaskow będzie mieć młode
może po prostu poszukam na internecie i dodam źródło?
Odpowiedz
Może tak bo jestem bardzo ciekawa jak wygląda wąż,,gruby z krótkim ogonem,, Smile)

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
no to dodałam Smile ewentualnie jak kiedyś będę mieć swojego to je zamienię no chyba ze ktoś inny na forum użyczył by swoich?
Odpowiedz
Hmm nie widzę...

Jest widzę, jaki ładny Smile)

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
Śliczne są te węże, a już najbardziej spodobał mi sie ten zadarty nosek Wink Ogólnie podobają mi się węże, ale to karmienie gryzoniamii trochę mnie przerasta, więc to jeden z nielicznych gatunków gadów, których nie przewiduje u siebie Smile
Odpowiedz
Reksia teraz węże się karmi mrożonymi myszami, to prawie tak jak wyciągnąć z zamrażalki kurczaka - no nawet lepiej bo nie musisz ich kroić, wąż w całości połyka Big Grin
Odpowiedz
No wiem, ale jak już pisałam w innym poście, odrzuca mnie to podawanie gryzoni ..
Jest jednak jeden gatunek węży, właściwie dwa, które mogłabym mieć( gdyby dało się je kupić). Pierwszy to jajożer, czy jakoś tak, żywi się TYLKO jajami Wink a drugi to wąż trawiasty, słodki maluszek, który wcina tylko świerszcze.:0 Jak widać, żadnych myszy czy szczurów, tylko ciężko je dostać. Już szukałam na giełdzie w Ostravie, ale i tam ich nikt nie widział
Odpowiedz
Węże trawiaste były w bazyliszku, widziałam świetne są Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości