Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Brak apetytu
Hej już kilka razy był podobny temat z mojej strony na terrarium.pl ale okoliczniści się zmieniły. Mój Szczepan mało je jest już dorosłą agamą i nie reaguje na prawe żadną karmówke jąka mu podaje. Je mało 2 dni temuzjadł 2 szarańcze i 2 dubie (duże) teraz po 2 dniach zjadł tylko 1 szarańcze i '' na siłę'' dałem mu imago dubi. W terrarium była za niska temp. prze pweien czas ale kupiłem agamie nową żarówke 5 dni temu czy tam tydzień temu i nie wiem czy może on się jeszcze nie przestawił i dla tego nie je ? Oprócz szarańczy której nie moge mu zapewnić to może jeszcze go zainteresuje madagaskarski a takto nic. Kupe miał badano nie dawno więc to nie pasożyty. Kiedy temperatura wzrosła zauwarzyłem że agama robi częsciej kupe i nie w kąpieli i że szaleje w terra i ma czarną brudke czasem więc dla czego nie je wszystkiego ?

PS mieszczkam w miejscu gdzie terrarystyka jest mało znana i nie ma weta od gadów ale powiedział mi że zrobi badanie kału tylko czy to jest łatwe i agama jest czysta czy on nie umie i chce troche zarobić?
Odpowiedz
Hej Smile
Opisz dokładniej warunki panujące w terrarium ( temperatura na wyspie grzewczej, w najchłodniejszym miejscu i ogólną). Przez ile czasu agama była bez ogrzewania? Czy w terra jest uv-ka? Napisz kiedy dokładniej było robione badanie Smile
Gdzie mieszkasz? Na stronie jest spis weterynarzy, moze znajdzesz kogoś blisko Twojej miejscowości.
Odpowiedz
W terrarium temp. to jest od 25 rano i po 4h jest już 30-32 i tak przez cały dzień a na wyspie 40C . Najchłodniej ma w jaskini i ogólnie jedna połowa terra jest troszke chłodniejsza (minimalnie). Właściwie to ogrzewanie miała zawsze, to się tak zaczeło ze spaliła mi się zarówk a że mój tata jest za granica to był problem bo gdybym kupił nową lustrzanke to bym jej nie wkręcił bo o terra wchodziły tylko halogeny i wymieniłem spaloną zarówke na jedyną dostepną i była za słaba. Dogrzewałem dodatkowo terra matą grzewczą i temperatura był 28-30 ogulnie a za to tam gdzie miała być wyspa ciepła było tylko kilka stopni róznicy więc za mało. Ale miała tą mate. Tak, mam UVB zmieniane przed świętami. Nie pamiętam ale chyba 2-3 miesiące temu zrobiłem badanie kału. Mieszkam w Mielcu. Z tego co wyczytałem na terrarium.pl to jest chyba jakiś wet pół godziny od Mielca.
Odpowiedz
Agamy tak mają w dorosłości, że coraz mniej jedzą, więszkość agam w dorosłym wieku przestaje jeść żywy pokarm i przerzuca się na roślinny 70 % roślinnego 30% mięsa, także możesz zacząć mu podawać wszelkiego rodzaju warzywa owoce oraz zioła, ale badanie kału by się przydało a takie badanie przeprowadzi Ci każdy weterynarz
Odpowiedz
no przecież temperatura jest idealna Smile ,a nocą może nawet spaść do 22 stopni ,więc tu problemu nie widzę , nawet jeśli przez kilka dni nie mialeś grzewczej ,tego halogenu ,to i tak ogólna temperatura - jak napisałeś, też byla do przyjęcia . Owszem na wyspie ciepła nie było tej grzewczej , a gady potrzebują wyższej temperatury ,żeby się wygrzać i trawić jedzonko . Może więc faktycznie z tego powodu agamka nie miała chęci na jedzenie ,ale taki przestój w jedzeniu ,nawet kilkudniowy przy dorosłej agamie to nic złego , mogło to nawet być dobre dla niej jak nie jadła za dużo ,bo nie zalegały jej w brzuszku resztki wolniej trawionego pokarmu. Myślę ,że to było przyczyną ,bo sam zauważyłeś ,że po wymianie żarówki agamek częściej kupkę robi ,czyli szybciej trawi .
Do tego , tak jak napisał Błotniak dorosłe agamy jedzą mniej , i najczęściej więcej pokarmu zielonego - ziół i warzyw /np marchewki ,co jakiś czas kapusty peińskiej / czy owoców .Lepiej jednak dawać zieleninkę , owoce i warzyw rzadziej .
Nie wszystkie dorosłe chcą jeść zieleninkę ,ale dobrze jest im ją dawać w małych porcjach co dnia do miseczki i zachęcać do jedzenia ,np machając listkiem bazylii czy trzykrotki . Niedlugo wiosna i pojawi się wiele ziól na dworze , np mlecz czy pokrzywa - próbuj z tym też ,agamki na ogół mniszek lekarski czyli mlecz chętnie jedzą - pamiętaj tylko ,żeby go zrywać w miejsach z dala od dróg ,szosy .
Afrodyta może potwierdzić Smile ,bo ma ode mnie dużego samca, jaka jest jego waga Smile ,a łobuz potrafił nie jeść tydzień ,a nawet 2 tygodnie Smile - zleleniny też za bardzo chęci nie ma wcinać Smile a jednak to solidny agam Smile i nigdy nie tracił na wadze przez te swoje kaprysy karmowe Smile
Często też na wiosnę agamy odczuwają tę porę roku tak samo jak my Smile i tracą ochotę na jedzonko .
Kupkę faktycznie każdy weterynarz zbada ,nawet ten od kotów i psów i określi czy są w niej jakieś pasożyty czy jaja nicieni lub owsiki . Gdyby - nie daj boziu było jednak w niej jakieś paskudztwo , to lepiej ,żeby dawkę pasty na odrobaczanie dobrał gadzi weterynarz .
Odpowiedz
Ja myślę że sprawa jest dużo prostsza-Szczepan to dorosły facet i wlączają mu się hormonySmile)
Ma czarną brodę brodę i szaleje w terra-to typowe objawy.Ciesz się że wogóle coś zjada,bo jak Gamcia ma hormony to WOGÓLE nic nie je.
Ostatnio tak było przez 3 tygodnie!więc po 5-6 dniach głodówki dawałam mysiego oseska-niestety na przymus-i szalała sobie dalej.
Nie przejmuj się-kupa badana i ok to trzeba poczekać aż hormony miną.
Możesz Szczepcia wypuszczać żeby pobiegał po pokoju-tylko pod kontrolą,zeby się nidgzie nie wcisnął.Albo żeby nie spadł.
PozdrawiamSmile)
Odpowiedz
Ulga, skoro to hormony i jest to normalne to się bardzo ciesze bo się o smoka zawsze niepotrzebanie martwie. Szczepan co kilka dni dostaje takiej gupawki broda mu ciemnieje i zaczyna szaleć. Wypuszczam go na łóżko żeby się wybiegał oczywiście pod kontrolą. Nawet mamie zleciłem żeby to zrobiła jak bede w szkole a on będzie szalał Big Grin Zauwarzyłem ze agamy ragują też na pogode bo kiedy jest pochmurno i buro to Szczepan siedzi obok UVB gdzie jest troche chłodniej i nie jest taki cytrynowy jak zwykle Smile
Odpowiedz
Dokładnie!Tak samo jest z GamciąSmile)
Odpowiedz
I nie troaci na wadze ? Nie bawisz się godzine żeby zjadła robale ? Bo ja w domu mam świerszcze duie turki mole mączniki i wszystko z myśla o Szczepanie żeby zadł (felsuma zje wszystko) Jak zje karaczana madagaskarskiego to się ciesze bo to niezły posiłem. Roslinek nie tyka, nawet miał trzykrotke ale tylko w terra miejsce mu zajmowała
Odpowiedz
            Nie tracił na wadze ,choć oczywiście nie ważyłam go co tydzień Smile .Nie Smile - nie namawiałam godzinę ,żeby coś zjadł , kiedy chciał jeść zawsze wiedziałam Smile ,bo zupełnie inne zachowanie przejawiał - oczywiście kiedy nie jadł już 3 ,4 dni zawsze dawałam jemu karaczanki pod mordkę , to znaczy na podłogę ,bo karmię poza terrarium moje wszystkie gady - i tu zaraz zaznaczę - co jest bardzo ważne i co też podkreślała pani dr Marciniak - można karmić na podłodze ,ale  musi być ona czysta ,zmywana wodą ,a nie jakimiś środkami chemicznymi ,płynami ,żeby broń boziu coś nie dostało się do gadzinki do brzuszka Smile ,a te madagaskary dajesz jakieś białe po wylince ? bo jednak to duży bardzo karaczan i ma dość twardy pancerz przecież ... ja daję moim gadom duże karaczany - wielkoskrzydłe i brazylijskie ,ale zawsze wybieram te ,które się dopiero wyliniły ,żeby mięciutkie były .
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości