Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Waran stepowy Varanus exanthematicus
#1
Po długiej nieobecności postanowiłam na nowo informować na tym forum o wiedzy jaką zdobywamy dzięki nowemu projektowi Daniela Bennetta  , wrzucam też kilka zdjęć treści żołądka i wielkości /i wadze / waranów stepowych , jak również o tym jak wygląda ich dieta .
Varanus exanthematicus ewoluowały tak , aby przetrwać do pół roku bez jedzenia , więc zdrowym zwierzętom  nie zaszkodzi, jeśli nie będą jeść przez kilka dni, tygodni lub miesięcy.
Szokujące pewnie dla wielu osób . Jak to nie będą jeść ? przecież jak się nie je to się umiera . Ludziom się wydaje ,że trzeba jeść i to dużo jeść Big Grin , już małe dziecko słyszy "jedz jedz ,a będziesz zdrowy " i wpycha się w takiego malucha co się da . Jak zaś wygląda obecnie większość ludzi to widzimy na ulicach , otyłość staje się olbrzymim problemem .
Niestety dotyczy to także naszych gadów , kiedy się ogląda różne zdjęcia np na fb naszych pupili , to wiele z nich jest otyłych .
Dlaczego przekarmiamy nasze jaszczurki czy węże ? Może to jest temat do dyskusji .
Skupię się tutaj jedynie na waranach stepowych .
Młode osobniki (do roku) zwykle nie przerywają jedzenia/poszukiwania pokarmu/ dłużej niż przez kilka dni, jeśli warunki są odpowiednie.
Młode zwierzęta są ciągle głodne, bo pokarm który zdobywają służy im do budowy ciała i wzrostu. W miarę starzenia się wzrost spowalnia i zaczynają gromadzić rezerwy tłuszczu, które są wykorzystywane w naturze, aby dobrze przetrwać długi okres suchy. Dorosłe warany często zaczynają odmawiać jedzenia w niewoli, najczęściej w środku lata lub w środku zimy. Zdrowe dorosłe osobniki  mogą obyć się bez jedzenia przez bardzo długi czas bez złego efektu, a sezonowy odpoczynek może być niezbędny dla ich dobrego samopoczucia i dłuższego życia.
Jednak w niewoli niechęć do jedzenia jest często krótkotrwała, zwykle przezwyciężana przez jaszczurki pragnące zgromadzić nieco więcej tłuszczu / co jest zgodne z ich naturą /. W związku z tym warany te szybko stają się chorobliwie otyłe i zwykle pozostają takie aż do śmierci. A ta następuje niestety dość szybko ,rzadko który waran dożywa 5 roku w niewoli Sad
W niewoli nie doświadczają one diapauzy, dlatego tłuszcz ten nigdy nie jest metabolizowany i powoduje wiele problemów, z których każdy może prowadzić do przedwczesnej śmierci. Zdrowa ilość tłuszczu powinna być zawsze mniejsza niż 5% i tyle miewają dzikie warany , te w niewoli zaś 15-20% tkanki tłuszczowej .
Próbujemy zrozumieć jak trzymać w niewoli te wspaniałe jaszczury dzięki badaniom dr Bennetta ,który zaczynał je badać już w 1994 roku ,a w latach 70 podobne badania prowadził Cisse w Senegalu .
Obecny projekt Bennetta będzie trwał dwa lata , może to przyniesie nam dużo więcej wiedzy , niż ta którą znaliśmy do tej pory .


Po wylęgu malutkie waranki nie ważą więcej niż 6g. Wylęgają się na początku pory deszczowej (około marca), kiedy następuje eksplozja natury po okresie suszy , a jedzenie jest obfite. Po wykluciu malutkie jaszczurki chowają się w norach olbrzymich świerszczy z rodziny rodzinie Gryllidae które ważą tyle samo co jaszczurki. Świerszcze są zbyt duże, by jaszczurki mogły je połykać przez pierwsze kilka tygodni, a nie dość silne, by wyrzucić jaszczurki z ich domów.Ich nory zapewniają jaszczurkom doskonałe schronienia i zapewniają dobrą ochronę przed wężami i innymi drapieżnikami.waranki żywią się, gdy tylko pogoda jest odpowiednia, pochłaniają głównie małe świerszcze i koniki polne, młode szarańcze i ślimaki, ale także wyciągają duże skorpiony z nory.W ciągu tygodnia lub dwóch największe zwierzęta są w stanie połknąć świerszcze Brachitrupes i które ciągu najbliższych kilku miesięcy stają się ich głównym produktem żywnościowym. Pod koniec roku podrośnięte waranki opuszczają nory świerszczy, które nie stanowią już podstawy ich żywienia .

Większe osobniki są w stanie połykać większe zwierzęta, więc dorosłe mają o wiele więcej możliwości wyboru jedzenia niż maluchy. Głównym składnikiem diety dorosłych przez większą część roku (od maja do września) są chrząszcze i gigantyczne krocionogi. Tylko nieliczne zwierzęta jedzą stonogi, ponieważ zawierają paskudne trucizny, takie jak cyjanowodór, ale to nie zniechęca waranów stepowych, które wydają się specjalizować w ich łapaniu. Nikt nie wie, jak jaszczurki radzą sobie z toksynami krocionogów. Pod koniec pory deszczowej (około września) dieta dorosłych zmienia się z chrząszczy i krocionogów w świerszcze, szarańczę i koniki polne. O tej porze roku są najbardziej aktywne (sezon lęgowy). Pod koniec sezonu zaczynają gromadzić tłuszcz po raz pierwszy od prawie roku.
Na początku stycznia deszcze ustają, a jaszczurki zgromadziły niewielkie ilości tłuszczu, którym żyją przez następne 4-6 miesięcy. W tym okresie nic nie jedzą i nie mają dostępu do wody.
W Ghanie, chociaż spędzili aktywną część roku na ziemi lub pod ziemią, jaszczurki spędzają dni (a może i noce) na drzewach. W ciągu kilku tygodni zaczynają chudnąć i pozostają w tym stanie przez kilka miesięcy po rozpoczęciu deszczy (około maja / czerwca), kiedy cykl się powtarza. To zachowanie reprezentuje diapauzę opisaną przez Mamadou Cisse w czasie obserwacji w Senegalu .

Od początku pory suchej do szczytu pory deszczowej warany stepowe żyją z zapasów tłuszczu i ulegają drastycznym zmianom metabolicznym. Opisano to jako "post" lub "aestivation", ale żadne z nich nie jest w pełni dokładne. Diapauza wiąże się ze stanem fizjologicznym, który prawdopodobnie zwiększa prawdopodobieństwo, że jaszczurki przeżyją najgorętszy okres w roku, kiedy jedzenie jest rzadkie, a woda niedostępna. Diapauza waranów stepowych była badana w Senegalu w latach siedemdziesiątych , ale od tego czasu nie wzbudziła żadnego zainteresowania i została prawie całkowicie zignorowana w literaturze dotyczącej chowu i hodowli . Powodem tego jest prawdopodobnie to, że artykuły zostały napisane w języku francuskim i opublikowane w czasopismach specjalizujących się w badaniach afrykańskich. Praca została przeprowadzona przez Mamadou Cisse i jego współpracowników. Miał siedzibę w Dakarze w Senegalu i publikował nowatorskie artykuły o waranach afrykańskich w latach 1971-1980. W 1980 roku uzyskał tytuł doktora w Paryżu. To wszystko, co wiemy o nim.
Co ciekawsze - mimo odmiennych warunków klimatycznych , tych w Senegalu , i tych w Ghanie Varanus exanthematicus tak samo przechodzi diapauzę .
Na nadbrzeżnej równinie Afryki Zachodniej, skąd zazwyczaj pochodzą nasze waranki sprzedawne do chowu , dorosłe jaszczury przestają szukać jedzenia niemal natychmiast po sezonie rozrodczym (zwykle w listopadzie / grudniu). Podobnie jak zwierzęta Cisse w Senegalu, w tym czasie zawierają średnio około 4% tkanki tłuszczowej. W czasie sezonu aktywności jaszczurki są prawie wyłącznie na ziemi lub pod ziemią, ale podczas diapauzy spędzają długie okresy odpoczynku na gałęziach drzew. Od bardzo wczesnej diapauzy jaszczurki wyglądają bardzo chudo: tłuszcz przechowywany w podstawie ogonowej wydaje się zanikać w ciągu kilku tygodni, a układ hormonalny i rozrodczy przestają działać . Jednak tłuszcz w ciele nie jest wykorzystywany aż do drugiej połowy okresu głodzenia, kiedy to - jak donosił Cisse systemy endokrynologiczne i rozrodcze zaczynają się regenerować. Tak więc zwierzęta wyglądają lepiej po 5 miesiącach głodu, niż po jego rozpoczęciu - po pierwszych dwóch miesiącach głodu!
Po zakończeniu pory suchej wylęgają się młode jaszczurki i zaczynają żerować żarłocznie, ale dorośli pozostają w diapauzie jeszcze przez kilka miesięcy (zwykle do maja lub czerwca). Bardzo szybko odzyskują kondycję, ale rezerwy tłuszczu pozostają niezwykle małe (około 1-2%) aż do ostatnich tygodni następnego sezonu deszczowego.

Tak to wygląda w naturze sprawa z Varanus exanthematicus .
Nie potrafimy zapewnić im w żaden sposób w niewoli - dlatego zabijamy je po prostu , zabijamy z chęci posiadania jakieś jaszczura , najtańszego ,a najtrudniejszego w hodowli Sad

na podstawie savmon.org


Załączone pliki Miniatury
                   
Odpowiedz
#2
Przeczytałam z wielkim zainteresowaniem, tym bardziej że uważam że warany są fascynujące i bardzo inteligentne Smile
Wiemy że życie ogólnie jaszczurek na wolności i w niewoli to dwa różne tematy ...Bo właściwie nic nie jest takie samo , no może tylko to samo mniej więcej jedzą.
Szkoda że nie ma wskazówek jak postępować z nimi w niewoli …
Mnie jeszcze zainteresowała info, że maluszki mieszkają w norach świerszczy, które są podobnej wielkości...Oczywiście świerszczy tam nie ma....?.Smile
Aurela to Ty chyba musisz opracować metodę postępowania z nimi w niewoli - jak się najlepiej opiekować i jakie warunki zapewnić Smile
Odpowiedz
#3
tam są świerszcze Smile , widziałam też zdjęcia z malusim warankiem i żabą - siedziały w tej samej norze ,a te afrykańskie żaby są naprawdę duże , mimo to nic się maluchowi nie stało .
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości