Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tropikalne, gekon orzęsiony
Nadszedł czas na nowe :]
Projekt jest, materiały są, czekam na stolarkę (zintegrowane z szafą)
Założenia:
- podłoże - włókno kokosowe,
- ścianki dłubany korek, hygrolon, korzeń, skały (naturalne),
- oświetlenie sylvania 20W 8500K + LED
- symulator zmierzch/świt
- fogger zewnętrzny/automatyczne zraszanie, jedno lub drugie, albo oba, nie zdecydowałem jeszcze
- rośliny naturalne (jak ma ktoś jakieś fajne propozycje to mile widziane), na chwilę obecną mossmix, xiaxim, tillandsia, może bromelie, paproć miniaturowa

Szafa już gotowa, na terrarium 780x380x900 miejsca, tymczasowe oświetlenie i można zacząć:
[Obrazek: 89af2ea82450980em.jpg]
Czas na zabezpieczenie przed wilgocią. Po uszczelnieniu wszystkich łączeń i naroży silikonem uszczelniającym (użyłem den braven x-polymer niebieski, bezwonny, przezroczysty i mocny), okleiłem wszystko folią budowlaną 0,2mm.
[Obrazek: 18a4e32e4f04f1bcm.jpg]
Następnym etapem było przeciągnięcie przewodów tyłem na dół szafy, mocowanie maty grzewczej (7W, w poprzednim też miałem raczej nie włączała się nie wiadomo jak często więc w zasadzie nie było to "must have", ale lepiej jak jest nieużywana, niż... przydała by się ale nie ma).
Dodatkowo położyłem rurkę 22mm, z autorską dyszą rozprowadzającą mgłę (czy będzie działać ? Się okaże Smile), ot taki bajer podwyższający/utrzymujący wilgotność. Mgłę generuje reptifogger.
[Obrazek: 1578ae439698218bm.jpg]
Na chwilę obecną zakończyło się położeniem korka ekspandowanego na wszystkie ściany i tymczasowym umieszczeniem korzenia, co by zobaczyć jak to wygląda.
[Obrazek: 4b5fddb2984f7a7bm.jpg]

Korek poprzyklejany, uformowany, odłubany.
[Obrazek: e7bcc05552092922m.jpg]
Trochę kamieni (może będzie fajnie, może nie, nie wiadomo), miejsce na doniczkę.
[Obrazek: ed77bb7d5a03ddecm.jpg]
Po położeniu hygrolonu (fajna rzecz, tkanina roprowadzająca wodę równomiernie po swojej powierzchni, powinno fajnie na tym rosnąć), xaximu i moss mix'a (zarodniki różnego rodzaju mchu i innych zielonych roślinek)
[Obrazek: 874fddd6a15fef8cm.jpg]
Trochę zieleni w postaci paproci karłowatej i davalli.
[Obrazek: 19ac1c2de11fe2cfm.jpg][Obrazek: adfb8cba902c4e55m.jpg][Obrazek: cddab54627b18f77m.jpg]
Teraz trzeba poczekać aż wszystko wyrośnie, zarośnie (no chyba że nic z tego nie będzie to kupie żywy mech) i można wpuścić lokatorów.

Drzwi, które widać na zdjęciach są tymczasowe, docelowo będzie szyba, zanim będzie do odbioru zrobiłem tymczasówkę z aluminium i folii co by wilgotność nie spadała.
Fogger działa, chociaż hygrolon tak dobrze trzyma wilgoć, że raczej będzie to wizualny bajer niż podtrzymywacz wilgoci.
Symulator zmierzchu/świtu podłączony, ustawiony, przetestowany, powoli rozjaśnia LED po czym załącza się świetlówka, wieczorem świetlówka się wyłącza, LED powoli przygasa, dodatkowo zrobiłem ciekawy zabieg, nieźle to wygląda, w momencie gdy zaczynają przygasać LED białe, zaczynają się rozświetlać LED czerwone, ot taki zachód słońca, podobnie w kwestii wschodu. Zastanawiam się czy by nie dodać jeszcze niebieskich, będzie blask księżyca Smile

A teraz.... czas zabrać się za kolejne Big Grin
[Obrazek: b56bf5de23ff1d08m.jpg]
ale to już w innym wątku Smile
Odpowiedz
https://www.facebook.com/groups/182076585614540/

luknij ,może tam znajdziesz inspirację Smile
Odpowiedz
Trochę Ci się Jerzyku zeszłoSmile)
Dla kogo takie wielgaśnie terrarium?? Piszesz że dla orzęska ...ale przecież będziesz go musiał z psem szukać hahaSmile
Chyba dla jakiegoś większego tu szykujeszSmile
Odpowiedz
Przecież jest mniejsze niż poprzednie Tongue Wymiary w milimetrach Big Grin
Odpowiedz
Ale zmyłkę zrobiłeś...Smile
Odpowiedz
a czym ten korek przyklejałeś na folię ?
Odpowiedz
den braven mamut, góra oprócz kleju trzyma się jeszcze na wkrętach.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości