Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Terraria stepowe
#1
Terrarium półpustynne przeznaczone jest dla gadów żyjących w warunkach naturalnych w suchych i półsuchych obszarach leśnych.
Terrarium dla nich powinno być tak wyposażone,żeby wystrój i warunki w nim jak najbardziej przypominały środowisko naturalne.Zapewnienie ich ma ogromny wpływ na kondycję gada,jego zdrowie,wyglad a także długość życia.
W terrarium powinny być:
1.lampa (żarówka)uvb
2.lampy (żarówki )grzewcze
3.szeroka i płytka miseczka z wodą
4.kryjówka
5.wyspa ciepła
6.wystrój umożliwiający wspinanie się (np.dla agam)
7.otwory wentylacyjne
8.odpowiednie podłoze
Terrarium powinno być poziome i szczególnie ważna jest jego długość.Jeśli chodzi o wymiary-to zasada jest taka,że im większe tym lepsze.Pamiętać jednak trzeba,że w bardzo dużym trudniej jest uzyskać i utrzymać wymagane temperatury i wilgotność.

Zbyt wysoka średnia temperatura powoduje przegrzanie organizmu gada i jest to dla niego bardzo niebezpieczne,włącznie z zagrożeniem życia.
Najwyższa temperatura nie powinna przekraczać 40 st.C.Tyle może wynosić na tzw.wyspie ciepła.Jest to zazwyczaj położona wyżej wygodna półka,gdzie gad moze się wygrzewać i trawić upolowany pokarm.

W terrarium powinno być chłodniejsze miejsce,będące również kryjówką i gdzie powinno być ok.25 st.

Bardzo ważna jest odpowiednia wilgotność i powinna wynosić ok.50 %.
Jaszczurki zamieszkujące w naturze suche tereny zapewniają ją sobie np.poprzez ukrywanie się w koronach drzew lub krzewów.W terra nie mają takiej możliwości,więc trzeba zapewnić ją poprzez wstawienie odpowiedniej miseczki z wodą,a takze zraszanie wnętrza wodą w razie potrzeby.

Niezmiernie ważna jest także wentylacja,ponieważ brak przewiewu i wymiany powietrza spowoduje szybkie przegrzanie gada a tym samym poważne jego kłopoty ze zdrowiem.
Powinna być grawitacyjna-czyli otwory czy kratki wentylacyjne powinny znajdować się na przeciwległych ścianach-na jednej na górze,a na drugiej na dole.

NIEZBĘDNA jest lampa UVB o odpowiedniej zalecanej dla danego gada mocy.Jej promienie zapewniają prawidłowy rozwój i zdrowie a brak powoduje krzywicę,w tym jej ciężką postać MBD.

Wystrój terra powinien być urozmaicony i zapewniać np.agamie możliwość wspinania się-co bardzo lubi,a więc konary,czy gałązki i półeczki.
Jako podłoże można zastosować piasek lub drewienka bukowe.Obydwa podłoża mają plusy i minusy.Jeśli chodzi o minusy to jest to możliwość zjadania podłoża podczas polowania na owady,a także poprostu podjadania przez niektóre gady piasku.
W takim wypadku należy natychmiast usunąć piasek i połozyć ręczniki papierowe.
Jeśli gad przypadkiem podczas karmienia zjada np.drewienka,należy zmienić sposób karmienia lub podłoze.
Najbezpieczniejszym podłozem są ręczniki papierowe.Nie są zbyt estetyczne,dlatego wielu hodowców ich nie używa.Można jednak zamaskować je częściowo wystrojem-np.położyć kilka kamieni czy konar.
Dla maluchów jest to podłoże OBOWIĄZKOWE.

Gad,który jest pod naszą opieką spędza w terrarium całe swoje życie i od nas zależy,czy będzie mu w nim dobrze,czy będzie się prawidłowo rozwijał,był zdrowy i zadowolony.
Jest od nas całkowicie zależny-od naszej dobrej woli i poczucia odpowiedzialności.....
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości