Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Karaczan wielkoskrzydły (Archimandrita tessellata)
Bardzo duży (dorasta do 85 mm !!!) karaczan zamieszkujący w naturze dno lasów tropikalnych  Panamy , Kostaryki , Gwatemali, Kolumbii . Jego wielkość zwiększają skrzydła ,które mają i samice i samce , przy czym samice są i tak znacznie masywniejsze . Ten karaczan jest aktywny całą dobę , co jest fajnym ułatwieniem do obserwacji ,a jest co oglądać - nie tylko ich majestatyczny wyglad ,ale i zachowania - samce podnoszą swoje skrzydła jak żagle , pokazując samicy swój atrakcyjny wygląd , tańczą Smile tuptaja ,dreptają - można godzinami to obserwować . Samce między sobą przepychają się ,straszą - chcą przegonić rywala . Zakopują się chętnie w podłożu i tam też najchętniej maluchy przebywają . Za to kiedy dostaną jedzonko wychodzą z podłoża ,zza gałęzi ,kawałków kory powoli ,jak krówki na postwisko  Smile i chrupią ,i ciamkają ,i szeleszczą skrzydłami - robią naprawdę dość sporo hałasu , mimo że są takie powolne i spokojne .    

Terrarium dla grupy kilku - kilkunastu osobników np 40 x 30 x 30 cm ,pamietać jednak należy ,że tak jak wszystkie karaczany , i te są owadami stadnymi ,społecznymi i najlepiej czują się kiedy jest ich sporo .Jest to gatunek nie wspinający się po gładkich pionowych powierzchniach.

Podłoże - torf lub torf kokosowy, ziemia spod dębów ,zwykla ziemia ogrodowa ,włókno kokosowe - najlepiej to wszystko razem wymieszać  ,można dodać suche liście dębowe, bukowe, brzozowe .
Warto dla zwiększenia powierzchni wewnętrznej terrarium umieścić w nim płaty kory lub kawałki gałęzi, korzenie ,małe konarki . Przy większej grupie owadów ważne jest zwiększenie wewnętrznej powierzchni terrarium - np. kilka płatów kory ułożonych na sobie tworzy liczne szczeliny wykorzystywane przez owady.

Temperatura - optymalna w dzień 25 - 28 C (nie niższa niż 20 C!), w nocy ok. 20 C. Owad ten źle znosi temperatury powyżej 29C!
Wilgotność jak na karaczana niska - ok.50 - 60%,choć nie dopuszczamy do przesuszania podłoża ,ponieważ tak masywny karaczan musi mieć wilgotność stała ,bo inaczej będą problemy z wylinką .
Ten gatunek bardzo nerwowo reaguje na spryskiwanie go wodą!!! nigdy nie pryskamy karaczanów ! najlepiej spryskiwać 1/4 część terrarium .

Gatunek wszystkożerny, je  zarówno pokarmy pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego takie jak płatki , suche karmy dla psów i kotów, pokarmy dla rybek, owoce, warzywa. Pokarmy najlepiej podawać w miseczkach. Niezjedzony pokarm , ten roślinno-warzywny usuwać kiedy widzimy ,że podwiędnie czy zaczna pleśnieć .

I teraz najfajniejsza sprawa Big Grin ten karaczan żyje ok 10 lat ! a karaczania mama 9 miesięcy opiekuje się swoimi maluszkami . Aż szkoda skarmiać takim cudem nasze gady , na szczęście jest to tak duży karaczan ,że duże larwy nadają się jedynie dla waranów , oczywiście maluchami możemy karmić wszelkie jaszczurki .

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Piękne są -patrzę teraz na nie Twoimi oczami Smoczyco!
A tak wogóle-to przez Ciebie Aurela żal mi dawać Gamci owady do jedzenia-a zwłaszcza karaczany!
Jak takiego trzymam pensetą to zaraz myślę że zabrałam matkę od dzieci-albo dziecko od matki...
Serio-wcale nie zartuję!
Odpowiedz
no widzisz ? karaczany są naprawdę niezwykłe , a wczoraj dostałam od Kamila madagaskarskie Smile jeju - jak płakały ,bo mnie jeszcze nie znały , aż mi zal ich było ,że wyrwałam je ze znanego im świata ,bo one syczą niby ,ale już zauważyłam ,ze są różne rodzaje tego syku , jeden taki dlugi - jakbyś butelkę z wodą gazowaną powoli odkręcała ,a drugi rodzaj to tak jakby płacz Sad - wydają te odgłosy jak sie denerwują , jak się czują zagrożone , ale Ewciu - nasze gady tak samo syczą prawda ? bo reagują jakl im niedobrze , więc czym się rózni gad od karaczana tak w sumie ? jedynie tym ,że jest innym rodzajem zwierzaka Big Grin
Odpowiedz
znów mam wielkoskrzydłe :

Odpowiedz
no są mega Big Grin Jak wszystkie karaczany Big Grin
Odpowiedz
czołgi takie Smile grubasy Smile
Odpowiedz
a dogrzewasz je jakos ? czy normalnie temp.
pokojowa 24 C ?
Odpowiedz
większej nawet mieć nie mogą
Odpowiedz

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości