Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chora Agamka Proszę o Pomoc !
                            Witam serdecznie tydzień temu kupiłem Agamę Brodatą , 2 letnią . Mam pytanko co może jej dolegać , jak widać na zdjęciu na ogonie ma "ranę" i pozostałość wylinki, w ogonie ma czucie ale w ogóle nim nie pracuje , w obrębie rany widać coś jakby zaschniętą ropę. Poprzednia właścicielka nie dawała jej w ogóle zieleniny , mocno ją zaniedbała . Proszę o radę , chciałbym ją odratować . Od razu po zakupie byłem z nią uweterynarza , lekarz twierdzi że była niedożywiona , nie miała oświetlenia w terrarium ... Stwierdził także , że wystarczy ją porządnie karmić , robić jej kąpiele codziennie i dbać o to by miała odpowiednie oświetlenie . Oczywiści jej to zapewniłem.Podkreślę , że ten weterynarz nie zajmował się typowo gadami, wręcz bym powiedział że bała się jej dotknąć ...  Proszę was o radę może ktoś z was miał podobny przypadek i wie jak temu zaradzić.
Odpowiedz
Witaj w naszej gadziej rodzinie, szkoda że już z chorą agamką....
Oczywiście postaramy się pomagać Smile)
Pod ogonkiem to nie jest rana tylko wypadanie kloaki bardzo poważna sprawa!
Tak na już to napewno pomogą jej ciepłe kąpiele w rumianku -zaparz 2 torebki na kąpiel. Rumianek działa lekko pw zapalnie więc zdezynfekuje okolice kloaki i pomoże też na wylinkę. Najlepiej robić kąpiel 2-3 razy dziennie.
Wypadanie kloaki ma różne przyczyny m.inn niedobór Wit. D który powoduje osłabienie mięśni kloaki.
Najlepiej jakby zobaczył agamkę wet od gadów.
Na naszej głównej stronie w dziale GADY jest dokładny opis co agamka potrzebuje to porównaj z tym co miała i teraz ma u Ciebie i oczywiście trzeba uzupełnić to czego brakuje.
Jeśli chodzi o witaminy i wapń to kup firmy JBL albo ZooMed. Wapń BEZ witaminy D3.
Napisz czy chce jeść i czym karmisz i w jakiej ilości.
Oraz KIEDY ROBIŁA KUPKĘ to ważne.

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
Jesteś z miejscowości Kościan- napisz jakie to województwo i jakie masz najbliższe miasta, to poszukam weta od gadów, ok?
Odpowiedz
Kościan Wielkopolska najbliżej duże miasto to Poznań , co do jedzienia to właśnie mizernie je ... poprzedni właściciel dawał jej tylko larwy mącznika i to maksymalnie 10 sztuk ... u mnie ma zapewnione oświetlenie dzienne , lampę grzewczą na wyspie , lampę UV , basenik z wodą , miseczkę z wodą , miseczkę na jedzenie zawsze jej podaje jedzonko z wapnem z dodatkiem witaminy D3 . Co do karmy żywej dostaje , larwy mącznika , drewnojady , świerszcze , zieleniny nie je niestety w ogóle .... Kąpię ją 2 razy dziennie , niestety bez rumianku bo o tym nie wiedziałem ale dzisiejszą kąpiel jej zapewnie z rumiankiem. Kupkę robiła dzisiaj już 2 razy , miała rozwolnienie bardzo śmierdzące .... Strasznie mi szkoda agamki i zrobię wszystko by stanęła na nogi ... poprzednia właścicielka dostała już ode mnie i od mojej narzeczonej konkretny opiernicz , no bo jak tak można zaniedbać zwierzaka ? ! To jest nieludzkie !

a co do rany na ogonku ... ma lekko rozcięty ogonek i widać na tym rozcięciu jakby zaschniętą ropę ... zastanawiam się czy jej nie pomóc zdrapać tej wylinki i tej ranki nie smarować np. jodyną

Znalazłem także środek do dezynfekcji w sprayu nazywa się Octenisept
Odpowiedz
Octenisept bardzo dobrze jest też maść Tribiotyk bez recepty to posmarować można.
Kupa smierdzaca to mogą być pasożyty, koniecznie trzeba kupę zbadać. Narazie dawaj do picia kisielek z siemienia lnianego -działa łagodząco na jelita. Opis jak przygotować znajdziesz na głównej stronie w dziale PORADY.
Możesz dawać kilka razy dziennie.
Nie dawaj absolutnie drewnojadow bo są mało wartościowe a za to ciezkostrawne. Najlepsze są swierszcze bananowe albo karaczany tureckie.
Wapń dawaj BEZ witaminy D 3 bo się źle wchłania z witaminą.
W Poznaniu jest fajny lekarz od gadów dr. Walorski ale teraz na urlopie, ale kupę zbada każdy lekarz.

Odpowiedz
Dobrze dziękuję bardzo . W poniedziałek ruszam z nią do wet. Octeniseptem zaraz jej popryskam ogonek , tribiotyk tez kupię i będę jej smarował . Będę informował na bieżąco o stanie zdrowia mojego Andrzejka !
Odpowiedz
Andrzejek wyzdrowieje bo ma opiekuna który się o niego martwi! Smile)
Nie zapomnij o kisielku to bardzo ważne przy rzadkich kupkach, napewno lepiej się poczuje.
Jak się w kąpieli z rumianku napije to bardzo dobrze.
Pisz koniecznie na bieżąco. Trzymam kciuki Smile)

Odpowiedz
    Kupiłem dzisiaj Pyrantelum 250mg/5ml oraz Siemię Lniane , za chwile przygotuje kisielek i spróbuje jej podać .

Andrzejek dostał już pierwszy okład z rumianku na kloakę i Octenisept na ranę na ogonie . Znosi to dzielnie , nie wyrywa się i nie próbuje tego z siebie zdjąć !
Odpowiedz
Bardzo dzielny smoczek i jaki ładny! Smile)
Pyrantelum kupiłeś na pasożyty ale ja bym jednak radziła nie stosować na własną rękę. Leki dla jaszczurek na pasożyty to Fenbendazol na nicienie i baycox na kokcydia.
Dawkę całą kurację ustala wet na podstawie wagi ciała ale nie tylko.Bierze też pod uwagę ogólny stan agamki i ewentualnie daje mniejsze dawki ale dłużej.
Smoki o słabej kondycji,zaniedbane ciężko przechodzą leczenie więc trzeba to też brać pod uwagę.
W Poznaniu jest bardzo dobra od gadów dr. Lisiecka ale trzeba się dużo wcześniej umówić.
Natomiast każdy wet zbada kupkę i rozpozna pasożyty,możesz to zrobić nawet w swoim mieście.

Odpowiedz
Mimo wszystko Andrzejek ładnie wygląda. jak pobędzie u Ciebie trochę dłużej już to na pewno wszystko będzie ok Smile Dobrze, że go zabraliście z tych nędznych warunków u Was ma warunki dzięki którym odżyje Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości